Tu Bisvát ünnepén állítottak emlékfát az idén 10 éve elhunyt Erika van Gelder-Révész tiszteletére

2025. Február 17. / 15:08


Tu Bisvát ünnepén állítottak emlékfát az idén 10 éve elhunyt Erika van Gelder-Révész tiszteletére

A Tu Bisvát ünnepén rendezett emlékfa állítással Erika van Gelder-Révész (1947-2015), a B’nai B’rith Európa korábbi elnöke előtt tisztelegtek a résztvevők a Holokauszt Emlékközpontban.

Az eseményen Avi Nir-Feldklein, Izrael állam Magyarországra akkreditált megbízott misszióvezetője, valamint Gabriel Șopandă, Románia budapesti nagykövete mellett részt vett Prof. Dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, Dr. Zima András, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója, Breuer Péter, a B'nai B'rith Budapest Páholy elnöke és Vadász Magda, a B'nai B'rith Budapest Páholy alelnöke, valamint Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) elnöke is.

Erika van Gelder-Révész nevéhez a B'nai B'rith Európa számos programja kötődik, ezek közül a legismertebb talán a Tolerancia Hídjai. Munkásságáért elismerő kitüntetést vehetett át a Román államtól, a Holland királyi családtól, valamint a B'nai B'rith Európa első páholyától, az Amszterdami Hillel páholytól – hangsúlyozta méltató beszédében Vadász Magda.

Az eseményen Breuer Péter az emlékezés és az emlékeztetés jelentőségéről beszélt. Kiemelte, hogy éppen ezért választották a megemlékezés helyszínéül a Holokauszt Emlékközpontot.

A megemlékezésen Dr. Zima András úgy fogalmazott, az általa vezetett intézmény szempontjából nagyon fontos, hogy annak ellenére, hogy a HDKE nem zsidó intézmény, élő kapcsolatot ápoljon a zsidó vallási és nem vallási szervezetekkel, Magyarországon és külföldön egyaránt.

Prof. Dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke Erika van Gelder-Révésztől idézve elmondta: „Egy hidat azért építünk, hogy kitágítsuk a világunkat, hogy felfedezzük a másik oldalt. Egy hídon sétálva lehet, hogy másokkal ellentétes irányba haladunk, mégis egymás felé közeledünk. Ez a többcélú projekt minden egyes rasszista megnyilvánulás, diszkriminatív és intoleráns cselekedet, antiszemita incidens, valamint az európai utcákon eltűrt szélsőjobboldali felvonulás után egyre szükségesebbé és egyre sürgetőbbé válik.” A Mazsihisz elnöke úgy fogalmazott, hogy ezek a szavak ma talán még aktuálisabbak, mint amikor Erika megfogalmazta őket. Kapcsolatépítőként hitt abban, hogy a párbeszéd és az együttműködés a legfontosabb eszköz a gyűlölet és az előítéletek elleni küzdelemben. Hídjai nemcsak etnikai vagy kulturális különbségeket íveltek át, hanem az emberek szívében és gondolkodásában is utakat nyitottak.

Kiemelte, hogy a Holokauszt Emlékközpontban állított emlékfa nemcsak Erika van Gelder-Révész életének és munkásságának élő szimbóluma, de a remény, az emlékezés és a jövőbe vetett hit jelképe is. Tu bisvát alkalmával fát ültetni nemcsak hagyomány, hanem ígéret is: ígéret arra, hogy ápoljuk gyökereinket, miközben a jövő felé növekedünk. Életében Erika is ezt az elvet képviselte: hidakat épített múlt és jövő, kultúrák és nemzetek között. Munkássága élő bizonyítéka, hogy a múlt tisztelete és a jövő iránti elkötelezettség szorosan összekapcsolódik. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„A haláltól indultunk és az élethez jutottunk el”
Történelem
Schlomit Flaum: az első izraeli női világutazó
Judaizmus
A születésnap jelentősége a judaizmusban