Tények Horthy Miklósról

2019. November 19. / 10:38


Tények Horthy Miklósról

Mivel az utóbbi pár napban belpolitikai okok miatt újra a közbeszéd fókuszába került Horthy Miklós megítélése, pontokba szedtük azokat a tényeket, amelyek alapján véleményünk szerint objektíven minősíthető a kormányzó személye és a nevével fémjelzett korszak. 


1.Tanácsköztársaságot és a vörösterrort követő fehérterror során különböző fegyveres alakulatok tagjai mintegy ezer embert gyilkoltak meg az országban. A civil áldozatok ellen elkövetett gyilkosságokról Horthy Miklós tudomással bírt, a bűntettek megakadályozására nem tett kísérletet, több elkövetőnek kormányzói amnesztiát adott.

2. Az 1921-től 1944-ig fennálló államszervezeti és kormányzati struktúra legfőbb vonalaiban a Horthy Miklós által kinevezett Bethlen István miniszterelnök műve volt. Ez az autoriter, tekintélyelvű, erősen központosított végrehajtó hatalom időszakonként  ellenségnek és idegen elemnek tekintett több százezer magyar állampolgárt, korlátozta a választójogot, valamint a tanulás és a vállalkozás szabadságát.

3. Míg 1918 előtt a felsőoktatásban tanulók zsidó fiatalok aránya mintegy 30 százalék volt, az 1920-ban bevezetett numerus clausus korlátozta a zsidók arányát: a zsidó egyetemisták és főiskolások aránya 8 százalékra csökkent.

4. Egy 1922-es miniszterelnöki rendelet a választásra jogosultak összlakossághoz viszonyított arányát 40 százalékról 28 százalékra csökkentette,  és meghatározta, hogy a választásra jogosultak 80 százaléka köteles nyíltan szavazni. Ez példátlan volt az 1920-as évek Európájában. A nyílt szavazás intézményét nemzetközi nyomásra 1938-ban szüntették meg Magyarországon.

5. Míg a lakosság felét kirekesztették a politikai képviseletből, jelentősen bővítették Horthy Miklós személyes kormányzói jogkörét: korlátlan időre elnapolhatta az országgyűlés összehívását, és elvették az országgyűléstől azt a jogot, hogy Horthy Miklóst alkotmánysértés vagy törvényszegés esetén felelősségre vonhassa. 

6. A Horthy-korszakban a magyar lakosság fele, mintegy 4,5 millió ember földműves volt, az uradalmi cselédek száma hozzátartozóikkal együtt 450 ezerre rúgott, míg a földnélküli napszámosok száma elérte az 500 ezret. Habár a földreformtörvény alapján szétosztottak 1,2 millió holdat összesen 300 ezer kisbirtokos és napszámos között, az ország agrárfejlődését jelentősen gátló nagybirtokosi földstruktúrát nem változtatták meg, a családonként kiosztott, átlagosan 1-2 hold nagyságú földterületekből pedig nem lehetett megélni.

7. Súlyosan korlátozták a sajtó szabadságát. A lapok nem közölhettek olyan cikkeket, amelyek csorbították Horthy Miklós és az országgyűlés méltóságát, tekintélyét. 1926-ban betiltották a Világ című újságot, mert a nemzetközi frankhamisítási botrány kapcsán Bethlen István érintettségét feszegette, a szociáldemokrata Népszavát 1924 és 1928 között nem engedték utcán árusítani, 1939-ben megszüntették az ország legnagyobb napilapját, a Pesti Naplót, a hivatalos indoklás szerint „papírhiány" miatt.

8. A Horthy-korszak országgyűlései fogadták el a zsidótörvényeket, amelyek súlyos vallási és faji diszkriminációt érvényesítettek a parlament által zsidónak minősített magyar állampolgárok ellen. A Csepel-szigeten lévő Horthyligeten kényszermunkatábort hoztak létre, ahol az állam rendjére veszélyesnek minősített értelmiségieket, újságírókat, írókat, festőművészeket tartottak fogva bírósági ítélet nélkül.

9. Miután Magyarország belépett a második világháborúba, 1943-ban Oroszországban, a magyar határoktól 2000 kilométerre megsemmisült a 2. magyar hadsereg, és odaveszett mintegy 100 ezer ember.

10. Magyarország a német megszállást követően nem veszítette el szuverenitását teljes egészében,  Horthy Miklós kormányzói jogköre megmaradt, de ő hónapokon át passzívan, megfélemlítve szemlélte a megszállók által elkövetett letartóztatásokat, valamint a magyar hatóságok és a magyar csendőrség aktív közreműködésével végrehajtott deportálásokat. 

11. Horthy Miklós csak 1944. július 6-án állította le a deportálásokat, de addigra mintegy 430 ezer magyar zsidót pusztították el a koncentrációs táborokban. 

12. Horthy utolsó politikai intézkedése az volt, hogy sikertelen kiugrási kísérlete után kinevezte a nyilaskeresztes Szálasi Ferencet nemzetvezetőnek, majd családjával együtt külföldre menekült. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Van jövő!
2025. Április 28. / 12:30

Van jövő!