Egy új genetikai kutatás szerint az askenázi zsidók mind legfeljebb 30. fokú unokatestvérek: mind ugyanattól a kicsi, körülbelül 300 fős populációtól származunk, akik körülbelül 800 éve, 30 nemzedékkel ezelőtt éltek. És tessék, Önöknek a mazsihisz.hu-ról kell megtudniuk, hogy több millió új taggal bővült a család. Mázel tov!
DNS lánc
Egy nemzetközi tudóscsapat új felfedezése szerint a közép és kelet-európai zsidó népesség, vagyis az askenázi zsidók, akiktől az Egyesült Államokban élő zsidóság többsége is ered, mintegy 350 embertől származik, akik úgy 6-800 évvel ezelőtt éltek.
A Columbia Egyetemnek a kutatásban résztvevő oktatója, Itsik Pe’er szerint az eredmények azt is megmutatják, hogy 350 közös ősünk közel-keleti és európai eredetű volt, így sajnos megcáfolják a romantikus feltevést, hogy őseink a zsidó hitre áttért kazárok egykori birodalmából érkeztek volna. A tudomány jelenlegi állása szerint nem vagyunk kazárok – elnézést kérünk, ha csalódást okoztunk, mi sem vagyunk boldogok a hírtől.
A felfedezésnek elsősorban az orvostudomány számára van jelentősége: nemrég derült ki például, hogy feltehetően minden askenázi zsidó nő hordoz olyan genetikai mutációkat, amelyek hajlamosítanak a mell és a petefészkrákra, így nem csak azoknak kell odafigyelniük a szűrésekre, akiknek a családjában előfordultak már ilyen rákos megbetegedések. Minél többet tudunk az askenázi génkészletről, annál pontosabban fogjuk majd tudni, mire kell különösen figyelnünk.
Szóval a felfedezés komoly dolog, de ettől függetlenül nyugodtan körbetelefonálhatják a zsidó ismerőseiket időpontot egyeztetni egy nagy családi vacsorára, kezdjenek el szépen ismerkedni az új rokonokkal. És persze az is bebizonyosodott, amit a MAZSIHISZ olyan régen szajkóz már: hogy mi, magyar zsidók, olyanok vagyunk, mint egy nagy család.
