A tegnapelőtti purimi hír remek alkalmat szolgáltatott arra, hogy áttekintsük a zsidó űrutazás történetét, amely a Szovjetunióban kezdődött. Méghozzá 1969-ben, történetesen a Holdra szállás évében, Borisz Volinov kilövésével, akiről a Wikipedia fontosnak tartja megjegyezni, hogy az első „háláhikusan”, vallásjogilag is zsidó űrhajós volt.
Borisz Volinov
Az Egyesült Államok csúnyán lemaradt a zsidó űrversenyben, 1984-ben lőtték fel Judith Resniket, ukrán zsidó bevándorlók gyermekét, az első amerikai zsidót és egyben az első zsidó nőt az űrben. Resnik a Challenger katasztrófájának áldozata lett 1986-ban.
Judith Resnik
Nem sokkal később elhagyta a Földet az első amerikai zsidó űrfiú, Jeffrey Alan Hoffmann is, az ő nevéhez köti a hír az első, kicsi Tóra-tekercs űrbevitelét.
Jeffrey Alan Hffmann
Innen már nem volt megállás. Elég, ha ugrunk az első izraeli és a leghíresebb zsidó űrhajósra, Ilan Ramonra, aki 2003-ban, a Discovery tragédiájakor lelte halálát.
Ilan Ramon
Dr. Garrett Reisman volt a következő zsidó űrtörő, ő volt az első zsidó a Nemzetközi Űrállomáson. Róla írta a Haarec, hogy ha nem létezne, Woody Allen vagy Mel Brooks már akkor is kitalálta volna az önironikus humorú zsidó űrhajóst, akit az nyugtatott meg leginkább, amikor Földet ért, hogy nem vert le, tört össze semmi olyasmit az űrállomáson, ami túl drága lett volna.
Garrett Reisman
Reisman a fáma szerint tényleg vitt mezüzét az űrbe, részben Ilan Ramon előtt tisztelegve: a két család között régóta szoros kapcsolat áll fenn.
Egy másik kolléga, Gregory Chamitoff elgondolása pedig az volt, hogy olyan, rakéta alakú mezüzékkel távozik a bolygóról, amelyeket Laura Cowan judaica-designer tervezett.
Gregory Chammitof
És az is lehet, hogy a hiperűrbe is betörünk: zajlik ugyanis a casting az ifjú Han Solo szerepére a 2018-ra esedékes önálló Han Solo-filmhez és a három megmaradt jelölt egyike, Alden Ehrenreich szintén zsidó, a Coen-testvérek Ave, Cézár című filmjéből ismerhetjük. Ha megkapja a szerepet, akkor sem ő lesz az első Izrael törzséből az Ezeréves Sólyom fedélzetén, hiszen magának Harrison Fordnak is zsidó az édesanyja.
Ott voltunk már réges-régen, egy távoli galaxisban is.
