Izrael el nem mondott történetei

2025. Március 30. / 20:40


Izrael el nem mondott történetei

„The Untold Stories of Israel” címmel mutatták be Müller Dániel rendező új Izraelről szóló dokumentumfilmjét a Tett és Védelem Alapítvány szervezésében. A film premier-vetítése előtt beszédet mondott dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Maszihisz) elnöke, valamint Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija.

Dr. Grósz Andor Mazsihisz nevében köszöntötte a résztvevőket, a közönséget és a The Untold Stories of Israel (Izrael el nem mondott történetei) című film alkotóit, mindazokat, akik részt vettek a hiánypótló alkotás létrehozásában.

A film aspektusai közül kettőt külön is kiemelt: rámutatott arra, hogy Izrael a Közel-Kelet egyetlen működő demokráciája. Emellett úgy fogalmazott, a filmben megszólaló drúz, arámi keresztény, szamaritánus és beduin szereplőkön keresztül bemutatja, mennyire természetes számukra a kettős identitás. „Ezek az emberek, megtartva anyanyelvüket, hagyományaikat, kultúrájukat, természetesen tekintik Izraelt saját országuknak, saját hazájuknak.”

tett01.jpg

„A film arról beszél, amit mi is a zsigereinkben érzünk, tudjuk, hogy milyen egyszerre zsidóként és magyarként élni itt a Kárpát-medencében. Különbözőek vagyunk, különböző irányzatokhoz tartozunk, más zsinagógákba járunk, vagy esetleg nem járunk. Ennek ellenére, a zsidó tradíciók, a zsidó kulturális örökség és a Tóra megbonthatatlan kötelékkel kötnek össze bennünket. Mindig, amikor szükséges, egyként állunk ki a zsidó állam védelmében, és ennek mentén saját biztonságunk védelmében. Így tettünk az október 7-i támadást követően, így teszünk most is, és így fogunk tenni a jövőben is” hangsúlyozta.

Köves Slomó, elmondta, hogy 5 és fél éve csatlakoztak egy kezdeményezéshez, amely arról szólt, hogy hét év alatt tanulják meg együtt a Talmudot. A filmbemutató napján a tanítás arról szólt, vajon mikor jön el az idők vége. A napi tanítás azt mondta, ez majd egy olyan korban fog bekövetkezni, amikor az igazságot megtagadják, és a valóság hiánycikk lesz. Elgondolkozott azon vajon, milyen aktualitást lehet ebben találni most? „Különböző nyájakhoz, különböző véleménybuborékokba tartozunk. Egyre kevésbé vagyunk nyitottak arra, hogy mások véleményét meghallgassuk. Amikor elérkezett október 7., az mindannyiunk számára egy figyelmeztető jel volt. Mindannyiunknak tenni kell azért, hogy egy kicsit jobban, értőbben hallgassuk meg egymást” – fogalmazott.

Megállapodtak abban, hogy ezekben a nehéz időkben tegyék félre a nézeteltéréseket, és közösen álljanak ki a zsidóság ügyéért.

tett02.jpg

A film inspiráló történeteken keresztül mutatja be az Izraelben élő drúz, szamaritánus, beduin és keresztény arab közösség tagjainak életét, kihívásaikat, életük összetettségét, és mindenekelőtt azt a közös elköteleződést, amelyet hazájuk biztonsága és jóléte iránt éreznek.

Az alkotásban egy beduin, egy szamaritánus, egy maronita és egy drúz ember mesél az együttélésről, és arról, hogy az ország lehetőséget biztosított számukra, hogy megőrizzék kulturális és vallási identitásukat, miközben a társadalom szerves részeként személyes sikereket érhettek el.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Élet + forma
Idén is hatalmas, közös purimi buli a Bálint házban
Élet + forma
Quentin Tarantino: Izraelben teljes értékű „Abba”
Zsidó világ
„Boszorkánynőt (varázslónőt) ne hagyj élni”