Közös emlékezet – Az Erzsébetvárosi Önkormányzat és a Zsidó Múzeum leletmentő programja

2022. Február 23. / 11:43


Közös emlékezet – Az Erzsébetvárosi Önkormányzat és a Zsidó Múzeum leletmentő programja

Az erzsébetvárosi Klauzál tér a hetedik kerület életének fontos, hosszú történelmi múltra visszatekintő tere. Ez volt a pesti zsidónegyed zöld szíve, a kereskedelem központja. 1944-ben a pesti gettó része lett; majd a felszabaduláskor sok más zöldterülethez hasonlóan tömegsírokat alakítottak ki a téren, melyekből a holttesteket később átszállították a Salgótarjáni utcai zsidó temetőbe.

Erzsébetvárosban sokaknak van egy-egy története a vészkorszak idejéből. Van, aki tudja, hol álltak a pesti gettó falai, melyek voltak a csillagos házak, honnan indultak a halálmenetek. Számukra ez nem történelem, nem elvont tudomány, hanem családi örökség, személyes múlt. Visszaemlékezéseik, megőrzött fényképeik, leveleik, tárgyi emlékeik segítenek megérteni a történelem hétköznapjait.

Az Erzsébetvárosi Önkormányzat fontosnak érzi, hogy a tér történetét, a térhez kapcsolódó történeteket megőrizze, – ennek elősegítésére a közeljövőben, a tér felújítása során emlékezésre, gondolkodásra alkalmas teret alakít ki.

Klauzál tér, 1960-as évek. ©Fortepan, Szalay ZoltánKlauzál tér, 1960-as évek. ©Fortepan, Szalay Zoltán

A fizikai megújítás mellett azonban az emlékek összegyűjtésére, megőrzésére is gondolnunk kell, ezért a szintén Erzsébetvárosban működő Múzeumunkkal együttműködve gyűjti a Klauzál térhez, a zsidónegyedhez, Erzsébetvároshoz kötődő emlékeket.

Az önkormányzat által létesítendő emlékmű azt szimbolizálja, hogyan áll össze a személyes vallomásokból a gettó igaz története.

Történeteiket megoszthatják velünk, családtörténeteiket beleírhatják közös történelemkönyvünkbe online, a „Légy része!” oldalon, vagy képeiket, tárgyaikat és történeteiket eljuttathatják gyűjteményünknek, ahol biztonságosan megőrizzük őket a következő nemzedékek számára is. 

Amennyiben inkább személyesen hozná be emlékeit a Múzeumba, kérjük jelezze ezt nekünk az info@milev.hu e-mail címen, vagy a (36 1) 413-5551 telefonszámon.

​Előre is köszönjük!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Holokauszt megemlékezést tartottak Kiskőrösön
Megemlékezések
Felavatták ma Benedek István Gábor (BIG) emléktábláját