Héber szakácskönyvek, kézzel írott receptfüzetek – Kiállítás a zsidó étkezési kultúráról

2022. Április 19. / 18:13


Héber szakácskönyvek, kézzel írott receptfüzetek – Kiállítás a zsidó étkezési kultúráról

Jó lesz a bólesz címmel nyílik kiállítás az óbudai Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. A november végéig látható kiállítás a zsidó étkezéskultúra történetét kíséri végig a török hódoltságtól egészen 1945-ig.

A zsidó konyha fontos része a magyar gasztronómiának. Az április 21-én nyíló Jó lesz a bólesz című kiállítás e közös história forrásait állítja a középpontba: szakácskönyveket, kéziratos receptgyűjteményeket, tárgyakat és dokumentumokat, amelyek segítségével bepillanthatunk a hagyományos zsidó étkezési kultúra hazai történetébe. (A bólesz egyébként egy hagyományos zsidó sütemény, finom kalácstésztából készül.)

Frissen sült bólesz ‒ ilyen, ha jó lesz. Fotó: Carmel ÉtteremFrissen sült bólesz ‒ ilyen, ha jó lesz. Fotó: Carmel Étterem

Asszimilálódni és őrizni az ősi parancsokat

A történelmi háttérről: Európában a 19. század második felében csak az Orosz Birodalomban élt több zsidó, mint Magyarországon, és Varsó után Budapesten volt a legnépesebb városi zsidó közösség, ezen belül is különösen sok középosztályi család ‒ a szakácskönyvek legfontosabb célközönsége. Ők egyfelől szerettek volna igazodni a hozzájuk hasonló szinten élő keresztényekhez, ugyanakkor megtartani vallásuk parancsait, köztük a kásrutot, az étkezés szigorú szabályait is.

A Tüzér utcai maceszgyár alkalmazottai, 1920-as évek (Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár)A Tüzér utcai maceszgyár alkalmazottai, 1920-as évek (Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár)

Az már kevésbé köztudott, hogy a 19. századi magyarországi zsidó kultúra nemzetközileg kiemelkedő jelentőségű része a gasztronómiai irodalom. Németország mellett hazánkban publikálták az egyik legkorábbi zsidó szakácskönyvet 1840-ben.

Majd Pesten adták ki a világ első héber betűs szakácskönyvét 1854-ben. Így világviszonylatban harmadikak vagyunk a kiadott korai zsidó szakácskönyvek számát tekintve.

A világ első héber betűs szakácskönyve Óbudán

Tehát a fennmaradt jelentős számú szakácskönyv feldolgozása lehetővé teszi a magyar zsidó gasztronómiatörténet alaposabb megismerését. Hiszen egy szakácskönyvből vagy receptfüzetből nagyon sok minden megtudható azokról, akiknek készült, és azokról is, akik írták, és ténylegesen használták.

Ros hásáná, a zsidó újév alkalmára küldött üdvözlőlap (Zempléni Múzeum)Ros hásáná, a zsidó újév alkalmára küldött üdvözlőlap (Zempléni Múzeum)

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum időszaki kiállításán látható anyag legértékesebb része az a hat, magyar kiadású 19. századi munka ‒ köztük a világ legelső héber betűs szakácskönyve ‒, amelyek már ritkaságuknál fogva is megérdemlik a figyelmet. Így együtt még soha nem szerepeltek, ahogy olyan kiállítás sem készült még Magyarországon, amelyik a gasztronómiai kultúrának ezzel az érdekes, mindeddig jórészt feltáratlan részterületével foglalkozott volna. 

A kiállításhoz kapcsolódóan a múzeum kiadja Körner András: Jó lesz a bólesz. Magyar zsidó gasztrotörténeti tanulmányok c. könyvét.

Kurátorok: Saly Noémi és Körner András
Projektkoordinátor: Fehérváriné Tóth Helga

A valódi különlegességnek számító kiállítást április 21. és november 27. között láthatjuk.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
PurimFeszt – Minden, ami Purim
2024. Március 25. / 20:49

PurimFeszt – Minden, ami Purim