Címkék
zsidó irodalom
Megemlékezések / 2023. Március 19. / 09:44
Ma lenne 90 éves Philip Roth, a XX. század egyik legjelentősebb amerikai írója
Nemzedekéken átívelő hatású, elementáris és felszabadító erejű amerikai zsidó író volt, aki bebizonyította, hogy léteznek ugyan tabuk, de azok leginkább arra valók, hogy kiszabadítsuk magunkat a tabuk bilincseiből, majd elkezdjünk lélegezni, gondolkodni és írni: szabadon. Philip Roth éppen 90 évvel ezelőtt, 1933. március 19-én született, és Newarkból indulva lett az Egyesült Államok egyik legjelentősebb XX. századi írója.
Kultúra / 2023. Január 19. / 10:42
Neves irodalmi díjat nyert az OR-ZSE oktatója, Frigyesi Niran Judit
Frigyesi Niran Judit muzikológus elnyerte a Miriam Felicia Lindberg Memorial Peace Foundation első díját a Girls on the balcony című költeményével. Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem oktatója muzikológiával és etnomuzikológiával foglalkozik Magyarországon, Izraelben és az Egyesült Államokban, népszerű kurzusait több évtizede hallgathatják az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) hallgatói is.
Kultúra / 2022. December 22. / 14:03
Francesco Tirelli fagylaltozója – különleges mesekönyvet ajánlunk
„Francesco Tirelli meséjét az izraeli Tamar Meir írta meg 10-12 éves gyerekek számára mesekönyvében, amit Yael Albert izraeli grafikusművész illusztrált. Csakhogy a történet nem mese. Megtörtént Budapesten, 1944-ben” – írta a Facebookon Dombi Gábor, a Francesco Tirelli fagylaltozója című könyvet kiadó Infopoly Alapítvány vezetője.
Kultúra / 2022. November 24. / 09:46
A 25 éve meghalt Kardos G. György íróra emlékeztek az Írók Boltjában
Napra pontosan november 22-én volt 25 éve, hogy elhunyt Kardos G. György író (1925-1997) prózaíró, újságíró, az Avraham Bogatir hét napja című, annak idején világsikert aratott regény szerzője. Halálának évfordulója alkalmából az Írók Boltjában rendeztek emlékestet a tiszteletére. VIDEÓ
Kultúra / 2022. November 16. / 10:58
A kortárs zsidó irodalomról a Szombatban – 25 év után újra
Igen izgalmas novemberi számmal jelentkezett a Szombat folyóirat: a lapban a kortárs zsidó irodalom került fókuszba több megvilágításból. Szó esik arról, hogy milyen definíciós kísérletek történtek a fogalom meghatározására; ki tekinthető zsidó írónak a magyar irodalomban; van-e modern, van-e magyar zsidó irodalom? A témáról Barukh, Földes Györgyi, Gergely Ágnes, Márton László, Peremiczky Szilvia, Vajda Mihály és Varga Péter írásait olvashatják.