Magyar zsidó arcképcsarnok: Mahler Ede (1857-1945)

2021. Június 11. / 12:17


Magyar zsidó arcképcsarnok: Mahler Ede (1857-1945)

Mahler Ede, orientalista, egyiptológus, csillagász, történész, régész; az egyik utolsó magyar polihisztor 1857-ben Cíferben született, és 1945-ben Istvántelken hunyt el. Mahler Ede nevéhez fűződik a Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteményének létrehozása, és professzori kinevezésével vette kezdetét az egyiptológia intézményesítése a pesti egyetemen.

Mahler Ede édesapja, Mahler Salamon Cífer közösségének rabbija, 1873-tól Pozsony neológ főrabbija volt. A későbbi polihisztor tudós tizenkét évesen már a Talmudban is járatos volt. A pesti és a bécsi tudományegyetemen végezte tanulmányait, matematikát és csillagászatot hallgatott, de Bécsben egyiptológiával és csillagászattal is foglalkozni kezdett. Matematika-fizika tanári, majd 1880-ban bölcsészdoktori diplomát szerzett a pesti egyetemen. Tanulmányai után csillagvizsgálóban kezdett dolgozni, matematikai publikációi a legjelesebb szaklapokban jelentek meg, és sokan Gausshoz hasonlították tevékenységét. 1885-től a Császári és Királyi Osztrák Fokmérő Bizottság asszisztense. Ebben az évben publikálta első ókortörténeti tanulmányát a bibliai tízcsapás egyikének, a háromnapos sötétségnek datálásáról, de több bibliai esemény pontos idejét is megkísérelte meghatározni csillagászati és matematikai számítások alapján. 


1899-1910 között a Magyar Nemzeti Múzeum régészeti osztályán dolgozott, és többek között Intercisa római település (ma Dunapentele) régészeti feltárását vezette, 1909-ben és 1910-ben Egyiptomban végzett kutatásokat. 1898-ban az egyiptológia és asszirológia magántanárává nevezték ki, 1910-ben lett nyilvános rendkívüli tanár, és észak sémi, ó-egyiptomi és kopt nyelveket, valamint ókori keleti régészetet és kultúrtörténetet adott elő. Az ekkor létrejött Keleti Népek Ókori Története Tanszék vezetője is lett, egészen 1928-ig. 1909-től az MTA levelező tagja, majd Goldziher halála után a Sémi Filológia Tanszék helyettes vezetője, 1922-ben a Keleti Szeminárium vezetője.

Egyetemi oktatóként nagy hangsúlyt fektetett a tehetséggondozásra, és a tehetséges, szegény hallgatók támogatására, és e célból 1923-ban alapítványt is létrehozott, ösztöndíjat biztosítva a keleti nyelvekben és az ókori történelemben kiemelkedő eredményeket elérő diákok támogatására. 1927-ben nyugdíjba vonult; noha az egyetem kérvényezte, hogy tovább taníthasson, a minisztérium nem engedélyezte. Ennek ellenére 1938-ig tartott előadásokat. Egyetemi munkája mellett változatlanul dolgozott múzeumoknak, és csillagászi munkásságát is folytatta. Ezek eredményeként tanítványai, Dobrovits Aladár és Wessetzky Vilmos segítségével megszervezte a Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteményét, valamint aktívan támogatta a svábhegyi csillagvizsgáló létrehozását. 

A soá alatt tudományos jelentőségére tekintettel, kormányzói mentesítéssel mentesült a deportálástól, de bujkálnia kellett. Tanítványai, kollégái és piarista szerzetesek bújtatták. A bombázásoknak áldozatul esett otthona, könyvtára és gyűjteménye jelentős része. Sírja a Kozma utcai zsidótemetőben található.

Több száz publikációja jelent meg magyar és nemzetközi – német, angol, francia és héber nyelvű – tudományos folyóiratokban, valamint az IMIT évkönyveiben és a Magyar Zsidó Szemlében. AZ IMIT választmányának aktív tagja volt.

A Szépművészeti Múzeumban hosszú ideig nevét viselte az egyiptomi gyűjteménynek helyt adó terem, valamint a Mahler Ede Művészettörténeti Kör.

Felhasznált források:

Rezsabek Nándor (2010): Az utolsó magyar polihisztor. Aura Kiadó: Budapest
Ujvári Péter (2017) [1929],  Zsidó lexikon. Kner Nyomda Zrt.– Láng Kiadó: Budapest (reprint)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi Ábrahám nagyságáról
Közélet
Amerika választ, Izrael megérzi?
2024. November 17. / 11:41

Amerika választ, Izrael megérzi?