Tisré harmadik napját bölcseink annak emlékére nyilvánították gyász- és böjtnappá, hogy a Nebukadneccar babiloni király által a zsidók fölé kinevezett helytartó, Gedáljá ben Ahíkám e napon lett gyilkosság áldozata Jeruzsálemben. Tisré harmadik napja idén a szombati ünnepnapra esett, ezért csúszott el a mai napra a böjt, amely ma 18 óra 37 percig tart.
A Tanach-ban a Királyok Második Könyve számol be Gedáljá ben Áhíkám helytartó meggyilkolásáról, amely Nebukadneccar babiloni király uralkodása (i. e. 605-562) alatt történt. A király először 597-ben támadta meg Jeruzsálemet, majd a szent várost i. e. 586-ban hosszú ostrom után elfoglalta, a Szentélyt lerombolta, és a zsidók jelentős részét erőszakkal áttelepítette Babilonba.
A Júdeában a mezőgazdasági termelés fenntartására meghagyott zsidó közösség élére a király kinevezte Gedálját, akit az utolsó júdeai király családjából származó Jismáél egy újévi ünnepségen meggyilkolt. A júdeai zsidók a babiloni király haragjától tartva Egyiptomba menekültek, de ott sem maradhattak biztonságban, hiszen Nebukadneccar hamarosan betört Egyiptomba, és seregei a menekült zsidókat elpuszították.
A Tanach (2 Kir. 25) így ír erről: „A Jehúda országában maradt nép pedig, melyet ott hagyott Nebúkadneccár Bábel királya - azok fölé rendelte Gedaljáhút, Achíkám, Sáfán fiának fiát. Midőn hallották mind a seregvezérek, ők meg embereik, hogy kirendelte Bábel királya Gedaljáhút, elmentek Gedaljáhúhoz Micpába: Jismáél, Netanja fia, Jóchánán, Kárésch fia, Szerája, Tanchúmet fia, a Netófaueli, és Jáazanjáhú, a Maakhábelinek fia, ők meg embereik. Megesküdött Gedaljáhú nekik meg az embereiknek és mondta nekik: Ne féljetek a kaldeusok szolgáitól, maradjatok az országban és szolgáljátok Bábel királyát, és jó dolgotok lészen. És történt a hetedik hónapban, eljött Jismáél, Netanja, Elisámá fiának a fia, a királyi magzatból való, meg tíz ember ő vele és leütötték Gedaljáhút, úgy hogy meghalt, meg a Jehúdabelieket is és a kaldeusokat, kik vele Micpában voltak. Erre fölkelt az egész nép aprajától nagyjáig, meg a seregvezérek és Egyiptomba mentek, mert féltek a kaldeusoktól".
Gedáljá helytartó meggyilkolása különösen tragikus történelmi időszakban, a Szentély lerombolása után történt. A böjtnap azért esik a tíz bűnbánó nap egyikére, hogy emlékeztesse a zsidóságot: a tragédiák során a zsidók számára az összefogás jelenthet kiutat, nem pedig a széthúzás és egymás elpuszítása.