Binjomin rabbi: Lehet-e az erőszak a szabad művészi önkifejezés része?

2025. Július 22. / 14:33


Binjomin rabbi: Lehet-e az erőszak a szabad művészi önkifejezés része?

Az elmúlt napok két magyarországi botránya – köztük az ír Kneecap zenekar tervezett budapesti fellépése – arra késztette Szántó-Várnagy Binjomint, a Bét Jehuda közösség rabbiját, hogy feltegye a kérdést nekünk és saját magának: vajon a Tórának van-e mondanivalója minderről? A rabbi Facebook-oldalán ma közzétett posztból kiderül a válasz: természetesen igen.

Lehet-e az erőszak a szabad művészi önkifejezés része? Ez a kérdés merült fel az elmúlt napokban két teljesen különböző kontextusban, melyek között csak az időzítés (és én) vonunk párhuzamot (Majka, Kneecap). Vajon a Tórának van-e mondanivalója minderről? 

Két példa jut az eszembe: Ámálék és a Szotá (hűtlen feleség).

1. A Tóra így írja le Ámálék támadását: „megtámadott (קרך) az úton, amikor kijöttél Egyiptomból” (5Mózes 25:18). Bölcseink ezt rugalmasan értelmezik, a kár [hideg] szó alapján: lehűtött. Izrael népe forró fürdőhöz hasonlított, akikkel nagy csodák történtek, és senki nem mert velük kezdeni. Ámálék volt az első – mint egy bolond, aki beugrik a forró fürdőbe. Ő maga megég, de a később jövőknek lehűti a vizet (Rási alapján). Pedig akár azt is mondhatták volna, hogy bebizonyította, ami mindaddig csak teória volt: hogy Izrael legyőzhetetlen. Ehelyett ő vált az ősellenséggé, amiért ledöntött egy „tabut”. 

2. A szotá, a házasságtöréssel meggyanúsított asszony pedig egy különleges folyadékot kellett hogy megigyon, ami letesztelte. Ha túlélte, akkor ártatlan. Rögtön az ő történetét követi a Tórában a názir, aki egyfajta remete, megfogadja, hogy egy hónapig nem iszik bort. 

Kérdezik Bölcseink: mi a kapcsolat e két törvény között, miért kerültek a Tórában egymás után? A válaszuk: „aki látta a szotá megszégyenülését, az vonja meg magától a bort” (Szotá 2a). De miért? Nem éppen most látta, hogy milyen súlyos következményei vannak a bűnnek? Bölcseink ezt sem így látják. 

Hanem úgy, hogy a Tóra szerint igenis nagy hatással van ránk az, amit látunk. Talán jobb lenne, ha nem látnánk mindent. És igyekeznénk megválogatni azt, hogy mit engedünk be a fejünkbe. Ha nem így teszünk, lelkünk, szívünk károsulhat, amit ki kell javítanunk. 

Ez alapján a Tóra válasza a fenti kérdésre az, hogy még ha nem is tiltjuk meg másoknak a „művészi önkifejezést”, ha az erőszakot tartalmaz, akkor legalábbis saját magunkat mint nézőt kíméljük meg tőle.

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Fináli Gábor rabbi: Földrengések földje
Ünnepek
Ma ünnepeljük Jeruzsálem Napját
2025. Május 26. / 12:37

Ma ünnepeljük Jeruzsálem Napját