Zsidó emlékhelyek, létesítmények újulnak meg Kelet-Magyarországon

2018. December 03. / 19:37


Zsidó emlékhelyek, létesítmények újulnak meg Kelet-Magyarországon

széchenyi-2020-logó-cikkbe.jpg

Ismertették a Magyar zsidó örökség útja Kelet-Magyarországon – ortodox zsidó emlékhelyek bemutatása című projektet hétfőn a miskolci zsinagóga melletti imateremben.


Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

„Befektetés a jövőbe” 
GINOP-7.1.4-16-2016-00002

 „Magyar Zsidó Örökség Útja Kelet-Magyarországon” – Orthodox Zsidó Emlékhelyek Bemutatása
Kedvezményezett neve: Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége
A szerződött támogatás összege: 1 413 782 161 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100 %

fejlesztesi_Logo.jpg

A helyi zsidó közösség a város vezetésével közösen ünnepelte a Hanuka második napját Miskolcon, ahol bemutatták a „Magyar Zsidó Örökség Útja Kelet-Magyarországon” elnevezésű, több helyszínből álló, a Magyar Kormány támogatásával induló turisztikai projektet.

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke az eseményen kiemelte, hogy uniós forrásból, kormányzati támogatással, összesen 1,4 milliárd forintból az ország öt településén zsidó vallási, kultikus és idegenforgalmi létesítmények újulnak meg, a munka a jövő év első harmadában kezdődik és várhatóan két évig tart.

Mint mondta, olyan, hosszú távon is fenntartható idegenforgalmi szolgáltatások létrehozása a cél, amelyek megőrzik és bemutatják a keleti régió zsidóságának háború előtti kulturális, vallási és történelmi örökségét. A szándék az volt, hogy a szolgáltatások kialakítása és üzemeltetése növelje a térség idegenforgalmát, munkahelyeket teremtsen - tette hozzá.

Makón egyebek mellett a zsinagógát újítják fel, információs pontot alakítanak ki, megépítik a temetőbe vezető utat. Nyírtasson zarándokközpont épül. Nagykállón imaszobát alakítanak ki, valamint emlékhelyet Taub Eizik Izsák csodarabbi tiszteletére. Sátoraljaújhelyen vendégszállás és látogatóközpont létesül, Miskolcon pedig a zsidó közösség együttműködésével kiállítóközpontot alakítanak ki. Cél az is, hogy Miskolcon és Sátoraljaújhelyen megteremtsék annak a lehetőségét, hogy a létesítmények osztálykirándulások helyszínei is lehessenek.

Heisler András kitért arra, hogy a világ minden tájáról, de elsősorban Izraelből, az Egyesült Államokból és Kanadából várhatók zarándokok ezen az öt helyszínen. Hozzátette: a 21. századi öntudatos zsidó léthez hozzátartozik a múlt megismerése, megértése és emlékének ápolása is. A projektek megvalósítására a Mazsihisz vezetésével konzorcium jött létre.

Kiss János (Fidesz-KDNP), Miskolc alpolgármestere ismertette a város zsidóságának történetét, majd azt mondta: ez a turisztikai projekt újabb elemmel teszi gazdagabbá Miskolc belvárosát. A városnak gyarapodást, épülést és a kulturális élet fellendülését hozták a történelmi egyházak, amelyekkel Miskolc hagyományosan jó kapcsolatot ápol évszázadok óta. A zsidó örökség bemutatásával egyszerre emlékezik a múltra a város, és változtatja meg a jelent, építi a jövőt – tette hozzá.

Az előadást követően dr. Kiss János és Markovics Zsolt főrabbi és Heisler András közösen gyújtott gyertyát Hanuka második napja alkalmából. (Mazsihisz/ MTI)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Ma volna 75 éves Dunai Tamás színművész
Megemlékezések
Felhívás sátoraljaújhelyi megemlékezésre
Megemlékezések
Schneider Andor öröksége – megemlékezés a XVI. kerületben