Szabadság és zsidó vallási elkötelezettség – Dr. Balázs Gábor habilitációs védése a Rabbiképzőn

2024. Június 27. / 13:44


Szabadság és zsidó vallási elkötelezettség – Dr. Balázs Gábor habilitációs védése a Rabbiképzőn

Szerdán délelőtt az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem hexagonális termében összegyűlt az akadémiai közösség, hogy tanúja legyen Dr. Balázs Gábor habilitációs értekezésének szakmai vitáján, és meghallgassa habilitációs előadásait, melyeknek középpontjában a "Szabadság és zsidó vallási elkötelezettség" című disszertációja állt. Az eseményen jelentős létszámban vettek részt oktatók, hallgatók és a különböző zsidó tanulmányok jeles képviselői. Köztük volt Dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetésge (Mazsihisz) elnöke, akinek bátorítása meghatározó volt Dr. Balázs Gábor tudományos munkájának megírásában.

balázs-gábor-orzse-cimlap.jpg

Prof. dr. Rugási Gyula , a habilitációs szakértő bizottság elnöke nyitotta meg az eseményt, majd elsőként felkérte az opponenseket, Dr. hab. Geréby Györgyöt, Dr. hab. Borbély Gábort , valamint Prof. dr. Gábor György bizottsági tagot, hogy ismertessék a bírálatokat. A habilitáció szakmai vitával kezdődött, melynek témája: " Szükség van-e filozófiai „nemes hazugságokra” a vallásos közösségben?" volt. Ezt követően oktatási előadások következtek. Magyar nyelven dr. Balázs Gábor " A hit fogalmának újraértelmezési kísérletei a kortárs zsidó vallásfilozófiában" című témát tárta fel. Angol nyelvű tudományos előadásának címe „The Criticism of Democracy and the Masses in Medieval Jewish Political Thought” volt.

Az opponensek a dolgozatot kiváló felépítéséért, világos gondolatmenetéért és többnyelvű, terjedelmes bibliográfiájáért méltatták. A soron következő előadások és az izgalmas tudományos vita kiemelte Dr. Balázs Gábor munkájának egzisztenciális és filozófiai elkötelezettségét.

Az opponensek bizonyos kérdések továbbgondolására ösztönöznék a jelöltet, felvetve egy jövőbeli könyv megjelentetésének lehetőségét is, mivel hiánypótló műről van szó.

Mindezek után a jelölt reflektált az elhangzottakra. Megköszönte a bizottság munkáját és az opponensi véleményeket, megtisztelőnek tartotta, hogy inspirálónak nevezték a munkáját.

Dr. Balázs Gábor habilitációjában a vallásfilozófia számos izgalmas és elgondolkodtató kérdését mutatta be, Maimonidész és Yeshayahu Leibowitz teológiai nézeteire fókuszálva.

Maimonidész, akinek nézeteit a skolasztikusok és a muszlimok is ismerik, azt állította, hogy Istenről csak azt tudhatjuk, amit nem tudunk, hangsúlyozva Isten lényegének megismerhetetlenségét. Ez a negatív teológiaként ismert megközelítés az emberi megértés korlátait hangsúlyozza, amikor az isteni tulajdonságokról van szó.

Dr. Balázs Gábor munkájában Yeshayahu Leibowitz negatív teológia értelmezésében mélyedt el, különös tekintettel a vallási parancsolatok természetére és értékére. Leibowitz olyan sarkalatos kérdéseket tett fel, mint például: "Mi értelme van a parancsolatok megtartásának?" és "Mitől lesz egy parancsolat isteni?". Válasza, bár nem a legoptimistább, egyértelmű volt: a vallási cselekedetek akkor bírnak értékkel, ha a közösség úgy ítéli meg, hogy azok Isten akaratát teljesítik.

Egy másik fontos szempont, amelyet megvizsgált, az imádság természete és célja volt. Leibowitz nézőpontja szerint az ima, mint vallási intézmény, az egyén Isten iránti szolgálata, amelyet inkább kötelességből, mint isteni válaszra való várakozásból végez. Az igazi ima Leibowitz szerint az a szándék, hogy Istent szolgáljuk magával a cselekedettel, teljesítve az ima parancsolatát anélkül, hogy kézzelfogható eredményeket várnánk. Ez a nézet, bár radikális, kiemeli a vallásgyakorlás önzetlen és közösségi aspektusát.

dr. Balázs Gábor kitért arra is, hogy a generációs traumák, mint például a soá, hogyan kérdőjelezik meg a hitet és a vallási gyakorlatokat. Leibowitz álláspontja az volt, hogy a vallási élet egy végtelen úton való egyirányú gyaloglás, ahol az ember reméli, hogy a helyes irányba halad, bár a bizonyosság megfoghatatlan marad. Ez a nézőpont meghagyja az egyéneknek, hogy személyes elégedettséget találjanak a hit útján, miközben elismeri, hogy közösségi szinten mindennek magas egzisztenciális ára van.

Az esemény végén a habilitációs bizottság maximális pontszámot adott Dr. Balázs Gábor előadásaira, kiemelve a lenyűgöző témaválasztást és a kutatás mélységét. Kiemelték, hogy évek óta a legmagasabb színvonalú habilitációs védést látták.

Zucker-Kertész Lilla beszámolója

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek