Élettörténet pályázat – tisztelgés a holokauszt áldozatai előtt

2025. Január 20. / 14:12


Élettörténet pályázat – tisztelgés a holokauszt áldozatai előtt

A Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány élettörténet pályázatot hirdet 16-22 éves fiatalok számára a Budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány és Polgár András partneri együttműködésében. A szervezők az írásokon keresztül remélnek betekintést nyerni a mai fiatal generáció életébe, gondolataiba és tapasztalataiba.

A pályázat 2025. január 27-én indul, ez alkalomból 11 órai kezdettel a budapesti Goethe Intézetben (1092, Budapest, Ráday utca 58.) kerekasztal-beszélgetést tartunk, melyre ezúton is sok szeretettel invitáljuk.

A kerekasztal résztvevői az élettörténet pályázatok elbírálását vállaló Freeszfe részéről Upor László elnök és Németh Gábor író, a projekt ötletgazdája és vezetője, Horváth Patrícia, Prof. em. Dr. Karsai László, történész, holokauszt kutató, valamint Czigány Balázs az Esterházy Magyarország Alapítvány igazgatóhelyettese. A beszélgetést Batka Zoltán, a Népszava újságírója vezeti.

A kerekasztal-beszélgetés előtt Miriam Bruns, a Budapesti Goethe Intézet igazgatója, köszönti a vendégeket, valamint Németh Péter, a Népszava főszerkesztője ismerteti a projektet.

Az élettörténet pályázat Horváth Patrícia színházrendező ötlete mentén és projektvezetői felügyelete alatt valósul meg, mely ötlet alapja a 2017-ben Vilniusban megtalált, többszáz 16-22 éves zsidó fiatal önéletrajzi írása.

E gesztus először is tisztelgés az elnémítottak, a Holokauszt áldozatai előtt, a 80. évforduló alkalmából. Más részről célja hangot adni a napjainkban éppen annyira aktív és véleménnyel bíró 16-22 éves korosztálynak, mint amilyenek az 1930-as években élt zsidó fiatalok voltak.

A jelenlegi élettörténet pályázattal nem az irodalmi tehetség felfedezése a szervezők célja, hanem az, hogy megértsük, milyen akadályokkal és kihívásokkal szembesülnek az életútjuk elején álló fiatalok a mindennapjaikban, milyen belső vagy külső konfliktusok határozzák meg életüket, és hogyan birkóznak meg ezekkel.

A pályázat háttere:

1925-ben a zsidó közösség kiemelkedő európai értelmiségi tagjai, köztük Sigmund Freud és Albert Einstein, segítettek létrehozni a Jiddis Tudományos Intézetet (Yidisher Visnshaftlekher Institut = YIVO) Berlinben és a lengyelországi Vilnóban (ma Vilnius, Litvánia). Ezzel tulajdonképpen a világ egyik első társadalomtörténeti kutatóintézete jött létre.

A YIVO három önéletrajz pályázatnak is az életre hívója volt az 1930-as években, melyeket a legnagyobb zsidó újságok címlapján közzétett felhívással indítottak el. Az intézet és Max Weinreich célja az volt ezzel, hogy a válaszút előtt álló világ történései közepette információkat gyűjtsenek a zsidó fiatalok mindennapi életéről.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek