A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) a család kezdeményezésére megszervezte, hogy Budapest IX. kerületében botlatókövet kapjon Grósz Simon (1896-1945). A botlatókövek Gunter Demnig német szobrász alkotásai, amelyek a nemzetiszocializmus áldozatainak emlékére kerülnek az utcákra.
A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából tegnap botlatókövet raktak le a budapesti Ráday utca 40. szám előtt a vészkorszakban meggyilkolt Grósz Simon utolsó ismert lakhelye előtt. Az emlékkövet a Mazsike a család kérésére állíttatta, az avatáson jelen volt Grósz Simon unokája is.
Grósz Simon 1896-ban született Nagykölkeden és 1945. április 1-én, erőltetett menet közben lőtték agyon a nyilasok az ausztriai koncentrációs tábor felé vezető úton. Sírhelye máig ismeretlen. A vészkorszakban rajta kívül két testvérét is meggyilkolták.
A botlatókövet Baranyi Krisztina polgármester avatta fel, aki ezzel kapcsolatos Facebook-posztjában azt írta: „ami történt, azt a magyar állam hivatalosságai követték el a magyar állam polgárai ellen”. Hozzátette: Szabó Dezsőnek sok rossz gondolata volt, egy mondását azonban mai hívei megfontolhatnák: Minden magyar felelős minden magyarért. A polgármester bejegyzése így zárul: „ennek jegyében kérek én ma bocsánatot”.
Érdekesség, hogy Magyarországon az első botlatókövet ugyancsak a Ráday utcában rakták le. Ez 2007. április 27-én történt az 5. szám előtt, amely Rónai Béla tisztviselő utolsó lakhelye volt. Rónai Béla Sopronbánfalván munkaszolgálatosként vesztette életét 1945-ben.
(Címlapkép forrása: Baranyi Krisztina/Facebook)
