Gyász: elhunyt Tordai Péter, a Mazsihisz és a BZSH volt elnöke

2025. Február 01. / 21:22


Gyász: elhunyt Tordai Péter, a Mazsihisz és a BZSH volt elnöke

Hosszú betegség után ma reggel elhunyt Tordai Péter, aki idén január hetedikén töltötte be a 77. életévét. A magyarországi zsidó közélet évtizedek óta aktív, meghatározó szereplője volt, a budai körzet világi elnöke, aki annak idején betöltötte a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), majd a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) elnöki posztját is. Legyen áldott az emléke!

A ma reggel elhunyt Tordai Péter az utóbbi években betegségekkel küszködött, ám míg ereje bírta, jelentős részt vállalt magára a hazai zsidó közélet és vallási élet irányításában. Ennek kapcsán egy alkalommal ezt nyilatkozta magáról: 

„1975 óta vagyok a Frankel körzet tagja és 1987 óta dolgozom a magyar zsidóságért, a neológiáért. Nem vagyok sem haszid, sem orthodox, én családilag ragaszkodom a magyar zsidóság hagyományaihoz. Úgy vélem, jó zsidó vagyok, akinek fontos a magyar zsidóság, és mi a saját magyar zsidó utunkat járjuk, ne a haszidokét. Van saját múltunk, vannak hőseink, mártírjaink, történészeink, mestereink: őket kell követnünk”

Tordai-Peter-Foto-Villanyi-Andras.jpgTordai Péter (1948-2025). Villányi András fotója

Tordai Péter 1948. január 7-én született Nyíregyházán vallásos zsidó családban. Habár a Nyírbogdányból származó édesapja ortodox volt, a család a szabolcsi megyeszékhelyen neológ vallási szokások szerint élt. Több családtagját megölték a vészkorszakban, többen pedig alijáztak, a Péter nevet is egy olyan nagybátyja tiszteletére kapta, aki 1938-ban vándorolt ki Palesztinába, és 1948-ban halt hősi halált Izrael védelmében. 

Tordai Péter az érettségit követően elektrolakatos szakiskolát végzett Nyíregyházán, majd 1968-tól a budapesti Élelmiszeripari Főiskola hallgatója lett, ahol élelmiszergépészként szerzett diplomát. A fővárosban bekapcsolódott a zsidó életbe, rendszeresen járt Scheiber Sándor híres szombatköszöntéseire a rabbiszemináriumba. Későbbi feleségét is a zsidó közösségben ismerte meg egy hanukai bálon 1971-ben, és rá két évre, 1973-ban kötöttek házasságot, a Dohány utcai zsinagógában Salgó László főrabbi adta össze őket. Két lányuk született: 1975-ben Eszter, majd 1979-ben Ágnes. 

A házaspár eleinte a Nagyfuvaros utcai zsinagógában járt, de miután átköltöztek Budára, a Frankel-zsinagóga lett a második otthonuk. A Tordai Péter iránt megnyilvánuló tiszteletet jelzi, hogy hosszú éveken át haláláig ő volt a budai körzet elnöke. 

Purim Frankel 013.jpgPurimi ünnepen a Frankel-zsinagógában

Tordai Péter 1999 és 2003 között töltötte be a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöki tisztét, majd 2012 végén a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) választotta meg elnökévé. 

Mint a fentebb idézett nyilatkozatából is kiderül: Tordai Péternek nemcsak szavakban, hanem tettekben is fontos volt a magyar zsidó közösség. Ám ez a viszony a kölcsönösségen alapult, hiszen a magyar zsidó közösség számára is fontos volt Tordai Péter, akinek a személyében a magyar zsidóság nagy családjának megbecsült alakja távozott közülünk. 

Tordai Pétert a Mazsihisz és a BZSH a saját halottjának tekinti.

Baruch dajan haemet! Áldott az Igaz Bíró!

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Holnap lesz a III. Radnóti Emlékséta Hatvanban
Megemlékezések
Ma 120 éve születetett Rejtő Jenő
2025. Március 29. / 19:39

Ma 120 éve születetett Rejtő Jenő