Ortodox zsidók a meleg-bárban

2016. Június 30. / 20:08


Ortodox zsidók a meleg-bárban

E heti világpanorámánkban áttekintjük, hogy viszonyul mostanában a zsidó világ a szexuális kisebbségekhez. Miért vett részt a Likud jobbszéléhez tartozó miniszter a Tel Aviv-i meleg-felvonuláson, és mit csinált nemrég egy tucat ortodox zsidó egy washingtoni meleg-bárban?


Néhány napja beszámoltunk már a brit ortodox főrabbi erőteljes szavairól, amelyekkel a két héttel ezelőtti orlandoi tömeggyilkosságra reagált: önvizsgálatra szólította fel a zsidó közösséget, valamint a szívek és zsinagógák megnyitására a melegek, illetve általában a szexuális kisebbségek előtt.

Ausztrália


A szintén a Brit Nemzetközösséghez tartozó Ausztráliában is erőteljesen és hasonló szellemben reagált a mintegy 120 ezer főt számláló zsidó közösség a mészárlás hírére.

Az ausztráliai zsidóság „osztozik a meleg közösség fájdalmában” – áll az Ausztráliai Zsidó Közösség végrehajtó tanácsának elnöke és ügyvezetője közös nyilatkozatában. Hangsúlyozzák, hogy az ausztrál zsidóság a meleg közösség mellett áll „ezekben a különösen fájdalmas napokban. Reméljük, hogy ez a borzalmas bűntett növeli fogja mindannyiunkban az együttérzést és a korlátolt gyűlölködés visszaszorulását eredményezi majd”.

Egy sydney-i meleg zsidó közösség vezetője azt hangsúlyozta, hogy Ausztráliában a szexuális kisebbségek kivételes helyzetben vannak „mind a lakosság, mind pedig a vallási vezetők befogadó attitűdje miatt”, a merénylet viszont megmutatta, hogy a világ más részein még hosszú az út a teljes elfogadásig.

Izrael


A két legfontosabb izraeli város, Jeruzsálem és Tel Aviv lakosai spontán gyásszertartásokra gyűltek össze az utcákon a tragédiát követően. A merényletre éppen Savuot ünnepe alatt került sor, az ünnep kimenetele után kezdődött meg a spontán gyülekezés a jeruzsálemi belvárosban. Az aktivisták gyertyákat gyújtottak a Cion-téren, szivárványszínű, Dávid-csillagos zászlókat lengettek és a járókelők csatlakoztak hozzájuk. Egyikük arról számolt be, hogy az összeverődött tömegben egyszerre voltak jelen szekuláris, ortodox zsidók és arab polgárok is, így maga a szabad ég alatti gyászszertartás a beszélgetés, az együtlét ünnepévé vált.

Az ortodox résztvevők jelenléte azért volt különösen szívmelengető és vigasztaló, mert nem egészen egy éve, múlt nyáron késelt halálra egy ultraortodox férfi egy 16 éves lányt, Shira Bankit a melegfelvonuláson, és az orlandoi események felidézték a gyilkossággal kapcsolatos emlékeket (a visszaeső elkövetőt épp a napokban ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre).

Az Amerika iránti szolidaritás szinte tapintható volt a lapok megfogalmazása szerint a merénylet utáni héten szerte az országban, Benjamin Netanjahu kormányfő egyenesen „sokk”-ról beszélt a hétfői kormányülést követően.

Izrael politikai jobboldala is nagyobb nyitottságot kezdett tanúsítani a szexuális kisebbségek iránt az elmúlt évek során. Tavaly decemberben tette le képviselői esküjét a legnagyobb jobboldali párt, a Likud első nyíltan meleg képviselője, Amir Ohana (az ultraortodox pártok távolmaradásukkal tüntettek).

Több Likud-képviselő, így például a párt jobbszéléhez tartozó Miri Regev kultuszminiszter is részt vett a tavalyi Tel Aviv-i melegfelvonuláson és a facebookon arról számolt be, hogy remekül érezte magát. Netanjahu miniszterelnök pedig idén februárban, az LMBT-jogoknak szentelt parlamenti napon idézte a héber Biblia híres mondatát arról, hogy mindannyian Isten képére teremtettünk és szerinte ennek az elvnek kell meghatároznia Izrael jelenlegi politikai gyakorlatát is. A jogalkotásban mindez még nem vezetett túl nagy előrelépésekhez, elsősorban azért nem, mert a Likud ultraortodox, illetve vallásos cionista koalíciós partnerei nem hívei a jogegyenlőségnek.

Orlando

A mészárlás helyszínén a Délnyugat Orlando-i Zsidó Közösség tagjai gyűltek össze pár napja emlékezni: gyertyát gyújtottak és sorra felolvasták az áldozatok neveit.

Az esemény – és a megelőző gyermek-foglalkozás – célja az volt, hogy a helybeli zsidók (Florida államban él az ország egyik legnagyobb zsidó közössége) kifejezzék szeretetüket „szomszédaik”, megsebzett városuk iránt. Erről, a környezetünkben élők szeretetéről (Ahavat Ahim) szólt a rabbi is gyászbeszédében.

Washington


A főváros legrégebben működő ortodox zsinagógájának tagjai a Savuot miatt csak késve szerezhettek tudomást a hírről, ekkor azonban rabbijuk kihirdette, hogy az ünnep után szolidaritási látogatást tesznek egy közeli melegbárban, amelyről kiderült, hogy elsősorban feketék látogatják, akiket mélyen megindított a kipás ortodox zsidók szolidaritási gesztusa. Az imádkozás után a két közösség tagjai együtt énekeltek és a rabbi egyik híve mindenkit meghívott egy sörre.

„Tisztában voltam vele, hogy emberpróbáló időkben élünk, de azt is éreztem, hogy ez az este sok mindenre felnyitotta a szemem”- írta a „nyitott ortodox” rabbi, Shmuel Herzfeld a Washington Post hasábjain. „Világossá vált előttem, hogy amikor az ortodox rabbi és a hívei elmennek a fekete melegbárba, az nem egy zsidóvicc kezdőmondata, hanem esély az érintkezésre, lehetőség a korlátok áttörésére. Arra, hogy megérthessük: ahhoz, hogy ezeket a nehéz időket átvészeljük, szükségünk van egymásra”.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Tudomány
Bolgár Dániel: Miért éppen a zsidók?
2024. Április 19. / 15:52

Bolgár Dániel: Miért éppen a zsidók?

Zsidó világ
Történelem: A spanyol zsidók és Jehuda Ibn Gabirol