A Mazsihisz Ifjúsági Csoport elbírálta a 2015-ös évre beadott pályázatokat. A pályázati eredményeket és az ezáltal az ifjúsági szervezeteknek megítélt támogatásokat a MAZSIHISZ vezetősége az Ifjúsági Csoport ajánlása alapján elfogadta.
A pályázati feltételek alapján 5 témában lehetett pályázni, egy pályázó szervezet maximum 2 millió forintra pályázhatott és minden témában maximum két pályázatot nyújthatott be. A leadási határidőig összesen 20 szervezet 37 pályázatot adott be közel 37 millió forint értékben.
A nyertes pályázók névsora ide kattintva tekinthető meg PDF formátumban
Az elbírálás során a pályázatok külső értékelésére az Ifjúsági Csoport felkért 5 szakértőt szakmai tudásuk és múltbéli tapasztalatuk alapján. Az öt külső bíráló mellett az Ifjúsági Csoport négy delegált képviselője is értékelte a beérkezett pályázatokat az alábbi általános kritériumok, és a különböző pályázati témákon belüli téma specifikus kritériumok alapján:
Az általános kritériumok alapján értékelve lettek a pályázatok fenntarthatóság, szükségszerűség és a megpályázott összegnek a program megvalósításához való fontosságának szempontjából. A pályázatok által megvalósítandó programok fenntarthatóságának pontozásakor előnyben részesültek azok a pályázatok, amelyek egyszeri támogatás mellett a jövőben is fenntarthatóak, amelyek a magyar zsidó ifjúság szempontjából a leginkább szükségszerűek és megvalósításuk az ifjúság közösségének építésében elengedhetetlennek bizonyulnak, valamint amelyek megvalósításához a támogatás a leginkább szükségszerű. Plusz pontban részesültek azok a pályázatok, amelyeket egyediségük, közönség elérésük, illetve a közösségépítő hatásuk folytán a pontozók kiemeltek.
A vallás és kultúra (1) témakörben olyan pályázatokat vártunk, ahol az elsődleges célok a zsidó identitás erősítése és a zsidóságról alkotott kép pozitív irányba való befolyásolása. Az ebben a témában beadott pályázatokat értékelték a pontozók a megvalósítandó program tartalma alapján, valamint az alapján is, hogy az adott program milyen mértékben hozza közelebb a vallást és a kultúrát az ifjúsághoz és mennyire vonja be a fiatalokat.
A sport és szabadidő (2) témában olyan programokat vártunk, amelyek fő céljai az egészséges életmód (lelki és fizikai) és közösségünk megerősítése. Az ebben a kategóriában beadott pályázatok a megvalósítandó program közönség elérése és gyakorisága alapján kerültek elbírálásra.
Az aktív állampolgárság (3) témában a fiatalok ön- és közösség képviseleti képességének fejlesztését, szociális témák feldolgozását, és a közéleti, politikai élet részletes bemutatását szolgáló pályázatokat vártunk. Az ebben a kategóriában beadott pályázatokat értékelték a bírálók tartalom és aktív részvétel szempontjából. Kiemelésre kerültek azok a pályázatok, amelyek elősegítik, hogy a résztvevő fiatalok minél inkább tájékozottak legyenek és megértsék a saját és más közösségek problémáit, illetve azon programok, amelyek a közösségi életben aktív részvételre ösztönöznek.
A zsidóság Budapesten kívül (4) témában olyan pályázatokat vártunk, amelyek a zsidóság vidéki jelenlétének erősítését, a budapesti és a vidéki zsidó közösségek közti programok szervezését, kapcsolattartást és a kulturális élet fejlesztését szolgálják főként. A témában beadott pályázatoknál értékelésre került a vidéki közösségeknek a programba való bevonásának mértéke, a program fenntarthatósága és az, hogy a program mennyire segíti elő az értékmegőrzést, értékátadást.
Végül a zsidó jövő Magyarországon (5) témában olyan pályázatok beadására hívtuk fel a szervezeteket, amelyek a zsidóság magyarországi jövőképét erősítendő, a zsidó jövő víziójának bemutatását szolgálják. Az e témában beadott pályázatokat három kritérium alapján értékelték a pontozók. A pályázatok értékelésre kerültek az aktív részvételre való ösztönzés, a közösségi pluralizmus és a különböző zsidó közösségek közti kooperáció elősegítése, valamint a megvalósítandó program tartalma szempontjából.
Az elbírálás során a szakértői bizottságon túl az Ifjúsági Csoport kikérte több rabbi véleményét is a döntéshozatal során. A pontozás metodológiájából következően a legtöbb pályázatot - ahol a pályázó jelezte, hogy el tud fogadni résztámogatást - valamilyen szintű támogatásra javasoltuk még akkor is, ha az előre megtervezett projekt az eredeti formában forráshiány miatt nem tud, vagy másképp tud csak megvalósulni. Amennyiben egy szervezet a megítélt támogatási összeg alapján módosítani kíván az eredetileg benyújtott pályázat költségvetésén vagy struktúráján úgy, ahhoz a pályázat kiírójának engedélye szükséges, amit az Ifjúsági Csoporton keresztül kérvényezhet.
A pályázatok megvalósulásának ellenőrzése céljából a pályázók szakmai és pénzügyi beszámolót kötelesek benyújtani, továbbá lehetőséget kell biztosítsanak az Ifjúsági Csoport képviselőinek a programok meglátogatására. A nyertes pályázatok a MAZSIHISZ-el támogatási szerződést kötnek, amiről a pályázati eredmények publikálását követően e-mailben értesítjük a szervezetek képviselőit.
Köszönjük minden pályázónak a pályázaton való részvételét, és a pályázati anyagok megírására fordított idejét és energiáját. Az Ifjúsági Csoport nagy várakozással tekint a megpályázott projektek megvalósulása elé.
Gratulálunk a nyertes pályázóknak
MAZSIHISZ Ifjúsági Csoport
