Mai születésnapos: Mila Kunis színésznő, az amerikai álom újraálmodója

2016. Augusztus 14. / 22:17


Mai születésnapos: Mila Kunis színésznő, az amerikai álom újraálmodója

Hét éves zsidó kislányként hagyja el szüleivel az utolsó óráit élő Szovjetuniót és már 15 évesen sorozatsztárként tűnik fel Amerikában. Évek óta bálványozza tehetségét és szépségét a világ, és még mindig csak 33 éves. Mila Kunis az amerikai álom 21. századi mintaképe, akinek új filmje, a Rossz anyák most kezdett a magyar mozikban.


Mint egy 19. századi történetben: elindul egy kis zsidó a családjával Ukrajnából a pogromok elől a lehetőségek hazájába, a „Goldene Medinébe” és kislánya, aki páratlanul tehetségesnek és minden képzeletet felülmúlóan szépnek bizonyul, pillanatok alatt a világ tetején találja magát.

Mila Kunist 1991-ben, het éves korában vitték el a szülei szovjet Ukrajnából, a nagy zsidó múltú Csernovicból Los Angelesbe. Nem azért, mert nem éltek meg, mert ne lett volna aránylag biztos társadalmi státuszuk, csak ott, ahol éltek, nem láttak jövőt a gyerekeik számára, és közrejátszott, Kunis későbbi visszaemlékezései szerint, az antiszemitizmus is. Kunis kisgyerekként is tudta, hogy zsidó, mert „az ember legbelül tudja, hogy kicsoda”, de másoknak nem volt szabad mondania. Rokonai nagy részét a holokauszt idején meggyilkolták.

A szovjet zsidóság utolsó nagy rohamával együtt indultak el, szakmájukat, megélhetésüket, addigi életüket maguk mögött hagyva, két gyerekük és idős rokonaik mellett 250 dollár állt rendelkezésükre megérkezésükkor, ennyit lehetett magukkal vinniük. „Egy szerdai napon érkeztünk meg New Yorkba és péntek reggel már iskolában voltunk Los Angelesben a testvéremmel”. Ismeretlenek között, egyetlen szónyi nyelvtudás nélkül kezdte a második osztályt. Kezdetben „minden nap sírtam, nem értettem a kultúrát, az embereket, a nyelvet… Képzeld el, hogy hétévesen megvakulsz és megsüketülsz. Ilyenféle érzés volt elköltözni az Egyesült Államokba”.

Kilenc éves, amikor édesapja beíratja egy iskola utáni színjátszó körbe és 11 éves korában – mindössze négy évvel érkezése, „megsüketülése és megvakulása” után – már el is kezdődik gyerekszínész karrierje, amelyik 15 éves korában ér el először a csúcsra, amikor szerepet kap az Ó, azok a ’70-es évek című szitkomban és egész Amerika megismeri. A válogatáson 18 évesnek hazudja magát, amit ugyan senki nem hisz el neki, de a szerepet így sem tudják másnak adni, mert egyszerűen ő a legjobb. Nem sokkal később, még bőven kamaszként a Magyarországon is egyre népszerűbb, betegesen zseniális Family Guy egyik szereplőjének is kölcsönözheti a hangját.

Aztán viszonylag hosszú idő kell hozzá, hogy igazi felnőtt színésszé érjen, a Lepattintva című, 2008-as romantikus vígjáték a fordulópont. Aztán jön a Fekete hattyú, ahová jó barátnője, Natalie Portman ajánlja be partnerének és a két zsidó filmcsillag összefogása elképesztő mozit produkál. A Barátság extrákkal kimondottan trendi és – amennyire egy romkomban lehet – mély film lesz az eltérő, egymásba érő vonzalmak, a függetlenség és az elköteleződés természetéről, majd a Family Guy alkotójának bizarr filmje, a Ted következik, amelyben egy életre kelt játékmackóval kell Kunisnak megvívnia a barátja figyelméért. Letudta még továbbá egy Ózról, a nagy varázslóról szóló filmben a gonosz keleti boszorkány hálás szerepét is.

Kunis ma – a Reszkessetek, betörők Maculay Culkinjával töltött évek után – Aston Kutcher felesége, most várják második gyermeküket. De nem felejtette el soha, honnan és hogyan indult, hogy érkezett meg az Egyesült Államokba. Július elején emelt szót Donald Trump menekültellenes, iszlámellenes politikájával szemben, az otthonukat elhagyni kényszerülők védelmében, felidézve a saját történetét. Azt, hogy ő maga is „vallási menekültként” érkezett meg egy olyan országba, ahol bátran és minden kockázat nélkül lehet büszke a zsidóságára: a lehetőséget, hogy félelem nélkül élhessenek, mások is megérdemelnék szerinte.

Ugyanakkor arra is emlékeztet, hogy az uszítás milyen messzire juttatta Trumpot az elnökjelöltek versenyében, hogy milyen hatalmas politikai erővé vált a félelem és a gyűlölet az Egyesült Államokban: „Ne csapjuk be magunkat Trumppal kapcsolatban: mi alkottuk meg őt magunknak, csak magunknak köszönhetjük”.

A ma 33 éves színésznő új filmje már Magyarországon is fut: a Rossz anyák című vígjáték témája a dolgozó, „tökéletes” édesanyák lázadása a fojtogató társadalmi elvárásokkal szemben: a forradalom élén pedig a mi Mila Kunisunk áll: mindenkit vár az ünnepelt a mozikban.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek