Mai születésnapos: Menahem Golan, aki megváltoztatta Hollywoodot

2016. Május 31. / 10:03


Mai születésnapos: Menahem Golan, aki megváltoztatta Hollywoodot

Tibériásról indulva hódította meg és alakította át a filmipar fővárosát. Mindenhol ott volt: dolgozott Chuck Norrisszal és Jean Luc Godard-ral, Stalonnével és Norman Mailerrel, Jean Claude van Damme-mal és John Cassevettes-szel, Tony Curtisszel és Woody Allennel. Megihlette Charles Bronson, Sharon Stone, Efrájim Kishon és Cháim Topol, de Isaac Bashevis Singer, Aharon Appelfeld és Dosztojevszkij is.


Még a jisuvban, Tibériáson született 1929-ben, a szülei lengyel területről érkeztek. A Függetlenségi Háborúban pilótaként szolgál, Londonban és New Yorkban tanult, aztán visszatér Izraelbe színházi rendezőnek, de aránylag gyorsan a filmnél köt ki rendezőként és producerként is.

Ő a producere a Salah Sabati című filmnek, amelyből Cháim Topolt (a Hegedűs a háztetőn Reb Tevjéjét) megismerhette a világ és amely hazánkfia, Kishont Ferenc – Efraim Kishon – humoreszkjeiből készült és ő is rendezte. A film egy szegény jemeni zsidó, a beszélő nevű Salah Sabati (szlihá se báti-bocsánat, hogy jöttem) emigrációjáról és nehézkes társadalmi befogadásáról szóló társadalomkritikai szatíra, amely meghozta Izraelnek az első Golden Globe-díjat és még Oscarra is jelölték. Feltűnt még benne, Sabati lányának udvarlójaként, Arik Einstein, az izraeli rockzene legendává vált figurája is és csaknem másfél millióan látták Izraelben.

Golanég otthon megalapítja unokatestvérével, Joram Globusszal az édesapjáról elnevezett Noah Films produkciós céget (eredetileg őt is Globusnak hívják hazafias okokból változtatja nevét Golanra). „Minden idők 20 legsikeresebb izraeli filmje közük 16-ot mi csináltunk”-emlékszik vissza évtizedekkel később Globus az eredményekre.

Golan 1975-ben Tony Curtisszel forgat filmet Louis Lepkéről, a hírhedt zsidó maffiózóról, Lepke szerepében Tony Curtisszel: ez sokak szerint Curtis egyik legnagyobb, méltatlanul elfelejtett alakítása.

A legnagyobb sikere ugyanakkor az az 1977-es mozi, amely az Entebbe-akció történetét dolgozza fel, ez a siker vezeti el Hollywoodba, ahol folytatja Joram unokatestvérével az együttműködést. Úgy látják, hogy az amerikai stúdiók mintha elfelejtették volna, hogy Amerikán kívül is van világ, megegyezek velük, hogy eladják Európában a filmjeiket 25% jutalékért és meg is csinálják, amit ígértek. A befolyó pénzből pedig megveszik azt a céget, amellyel örökre beírják nevüket a ’80-as évek során a filmtörténetbe: a Cannon Groupot. Golan lesz a művészeti, Globus a pénzügyi vezető.

És megkezdődik a B-kategóriás akciófilmek, thrillerek sorozatgyártása, a független filmfinanszírozás és filmterjesztés megújítása. Ők lesznek az alacsony költségvetésű, a kritikusok által lenézett akcióthrillerek királyai, nélkülük máshogy alakult volna Chuck Norris (Delta kommandó), Charles Bronson (Bosszúvágy-sorozat), Sylvester Stallone (Túl a csúcson), vagy Sharon Stone karrierje. Volt olyan év, karrierjük zenitjén, amikor 44 filmmel jöttek ki és a terjesztők a Cannes-i filmfesztivált, a cégre utalva, Cannon Filmfesztiválként emlegették.

Kísérleteztek képregényfilmekkel is, mint az Amerika kapitány vagy a kolosszális bukást hozó Superman IV, a Pókemberrel, amelynek egy részét Tel-Avivban vették volna fel, de ez végül nem jött össze és az évtized végén mindketten ki is szálltak a bizniszből és hazatelepültek Izraelbe.

De előtte azért még alakítottak némileg a profilon: a közönségfilmek termelése közben bátran álltak be merész művészi kezdeményezések mögé is: John Cassevettes náluk készítette utolsó filmjei egyikét, a Love Streamet, Franco Zeffirelli Verdi operájából, az Othelloból rendezett náluk filmet és még a francia újhullám fenegyereke, Jean Luc Godard is velük együttműködve rakta össze Shakespeare Lear királyának Csernobil utáni verzióját, amelyben Norman Mailer és Woody Allen egyaránt szerepel.

Kései éveiben Menahem Golan visszatér az irodalmi adaptációkhoz, amelyek fiatalkorában is foglalkoztatták (például a nagy jiddis-amerikai író, Isaac Bashevis Singer A lublini mágusának megfilmesítésekor). Dosztojevszkij Bűn és bűnhődését 2002-ben viszi filmre Vanessa Redgrave-vel és tervezi még, hogy filmet csinál Aharon Appelfeld magyarul is olvasható holokausztregényéből, a Badenheim 1939-ből is.

Egy péntek esti jaffai családi séta közben veszíti el az eszméletét 2014 augusztusában, 85 évesen. A kiérkező mentők már nem tudják megmenteni. A Le Monde azzal a címmel búcsúzik tőle, hogy: „Meghalt Godard és Stallone producere”.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Megérkezett az idei pészáhra szánt macesz
Zsidó világ
Schőner Alfréd kapta idén a Scheiber Sándor-díjat
Zsidó világ
A haszidok ezt a magyar dalt éneklik Purimkor szerte a világon