Mai születésnapos: J. J.  Abrams, a zsidó, akinek Darth Vader unokáját köszönhetjük

2017. Június 27. / 20:44


Mai születésnapos: J. J. Abrams, a zsidó, akinek Darth Vader unokáját köszönhetjük

Ő ölte meg Han Solót, nála avatták az első jedilányt, ő keltette életre a haldokló Star Wars-szériát és vitte át a huszonegyedik századba. Ő az, aki felébresztette és ismét elhozta nekünk az Erőt.


A Csillagok háborúja előzménysorozata, ennyit talán meg lehet kockáztatni, nem sikerült annyira jól, mint a 70-es években induló első trilógia. Készek voltunk legyinteni, hogy nem megy, felmelegítve csak a kelkáposztafőzelék jó, minden folytatás béna, Csillagok háborúja csak egy van és Hollywoodnak bele kell törődnie, hogy nem lehet több pénzt kipiszkálnia ebből az ötletből, hagyjuk inkább nyugodni a halottakat, Luke Skwalker és Leia hercegnő ljenek boldogul, mi meg próbáljuk végre valami mással elfoglalni magunkat. Csakhogy ez nem így megy. A mítosz örök, nincs eleje és vége. A messzi-messzi galaxis önálló életre kelt, nem lehetett csak úgy kiradírozni. Az Erő szunnyadt, de mindenki tudta, hogy egyszer majd visszatér. És akkor aztán, mint a nehéz helyzetekben gyakorta, megjelent egy középkorú zsidó ember némi rutinnal, az Armageddonnal, a Star Trekkel és egyebekkel az előző munkái között és elindította a Jó és Rossz küzdelmét egy új nemzedékben, hogy az ismétlésben ráismerhessünk. Így van ez, így volt és így is lesz mindig: minden időben lesz, akit elcsábít a sötét oldal és örökkön megszületik majd, valahol a bolygók perifériáján egy kis árvagyerekben a jedi, az Utolsó Jedi, a szabadság váratlan reménye.

A Star Wars ízig-vérig zsidó saga, a bölcsesség forrása Yoda mester, akinek neve a héber jodea, tud szóra rímel. A jod a héber ABC legkisebb betűje, egyszerre utal a kicsiség alázatára és közben Isten négybetűs nevének kezdőbetűje is a Jod. Joda mester kicsi, de vele van az Erő és az Erő főleg az egyensúlyt felismerő bölcs belátás.

Darth Vader egyenruháján sokak szerint héber betűk láthatóak és a történet középpontjában álló szerelmespár, Leia hercegnő, Carrie Fischer és Han Solo kapitány, Harrison Ford szintén zsidók. Ahogy zsidó Luke Skywalker és Leia édesanyja, Padmé Amidala is, Natalie Portman, Darth Vader egyetlen szerelme. J. J. Abrams csak továbbvitte a hagyományt.

Ő álmodta meg Darth Vader gonosz unokáját és a köztársaság híveinek újjászerveződő kicsiny csapatát, akik, tudjuk, győznek, de hiába ismerjük előre az egész sztorit, végig aggódunk, mert nem újrameséljük, hanem újra megtörténik, ezúttal azokkal, akik 20 évvel Az új remény és A Birodalom visszavág első vetítése után születtek. És mivel ennek a mítosznak nem istenek a főszereplői (naná, zsidó mítoszban nincsenek „istenek”), ezért ahhoz, hogy az újak megérkezhessenek a földre, hogy teljesen eljöjjön az ő koruk, az öregeknek távozniuk kell. Ahogy Obi Van Kenobi és Joda köszönt el udvariasan az első részekben, úgy lép most le Han Solo és megváltozik a világ a nyomukban.

Az első jedilányt átjárja az Erő. Egy zsidó rendező vívta kia jediszakmában a nők egyenjogúságát, ez a pálya is megnyílt előttük és nem érzünk semmi ideologikus erőfeszítést. Lány, jedi, jön, lát, győz, ahogy kell, kész. Nem ügy. Persze, hogy bárki lehet jedi. És a mese folytatódik, amíg csak vannak egymás nyomába lépő nemzedékek és elbeszéljük fiainknak és lányainknak.

J. J Abrams, aki megmentette a Csillagok háborúját, ma 51 éves. Kísérje el ma Önöket a munkahelyen, a boltban és a játszótéren az Erő, amely 2015-ben felébredt és él.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek