A csornai hentesüzletből indult el, hogy megalkossa a szabad gondolatok terjesztésének legfontosabb eszközét, az internet elődjét, minden cenzúra esküdt ellenségét: a stencilgépet.
Csak az elemi iskolát tudta elvégezni Csornán, aztán beállt a nagybátyja hentesboltjába dolgozni mészárosinasként. Itt akár véget is érhetett volna az ő története, mielőtt még elkezdődött volna, mint ahogy annyi többre érdemes történet így ért véget. Ő azonban 17 évesen, 1871-ben úgy döntött, hogy nagy a világ és a kellően szorgalmas embereket valahol várja benne a szerencse.
Először a bécsi tőzsdén kapott állást, a nap végén a lezajlott ügyletek dokumentumait kellett kellő példányszámban lemásolnia. Ezt a meglehetősen mechanikus, ugyanakkor nagyon komoly felelősséget jelentő munkát gyorsan otthagyta és elment ő is a szabadság hazájába, az új Ígéret földjére, amely mindenkinek, a világ minden földönfutójának menedéket és esélyt kínált: Amerikába. Utcai árusként azon gondolkodott, hogy hogyan lehetne hatékonyabban és gyorsabban, gépesítetten sokszorosítani azokat a bécsi tőzsdei papírokat, amelyekből neki annyira elege volt és a húszas évei közepén rá is jött a megoldásra.
Első szabadalma a kerekes toll volt, ezt már Londonban jegyeztette be, ezt finomította tovább a megfelelő papírral és egyéb csiszolásokkal, amíg végül megszületett a stencilgép ötlete a fejében, aztán jött az elektronikus meghajtás lehetősége és a cégalapítás. A találmány kolosszális siker lett, mesés gazdagságot biztosított az egykori csornai hentességednek és családjának és bekerült a technikai innováció világtörténetébe. Alighanem ő Csorna azon szülötte, akinek a híre a legmesszebbre ért a Földön, a világ leghíresebb csornaija.
A stencilgépek diadalmenete évtizedeken át, a fénymásoló megjelenéséig tartott, ennek a segítségével lehetett a legtöbb helyre eljuttatni az írott gondolatot minél kevesebb állami ellenőrzéssel: stencilgépeken nyomtatta ki a magyar ellenzék is egy ideig, a hatalom ezeket is igyekezett ellenőrizni, de a stencilgépek így is fel tudták erősíteni a szabadság hangját, hála a régen porladó csornai mésszárossegéd zsidófiú ragyogó elméjének.
A Gestetner céget ma már egy nagy cégcsoporton belül működtetik, de továbbra is él és viszi tovább a csornai fiú nevét.
Akire nekünk is volna bőven okunk emlékezni és aki ma lenne 163 éves.
