Jövőre lesz 50 éve, hogy megismertük a Ki mit tud-ban a 20 éves fiút, aki mindenki hangján képes megszólalni, mindenki gesztusait ismeri, érti a gyengeségeinket, mégis szeret bennünket. Úgy röhögünk rajta, hogy tanulunk is tőle: megismerjük magunkat.
Egy nyomdai alkalmazott, fényképész srác parodistaként jelentkezett az egész országot lázban tartó 1968-as Ki mit tud-ra, az alkalomra, amikor a tévézés történetében először kinyíltak a kapuk és bárki adásba kerülhetett: csak igazán tudni kellett valamit, hogy híres legyél. A Ki mit tud a TV látványos demokratizálása volt. Ez a fordulat hozta el nekünk sokak mellett Gálvölgyi Jánost is, akiről egy híján 50 év után már kockázat nélkül kijelenthető, hogy önálló, átfogó fejezetben kell majd tárgyalni a magyar kabaré történetében.
Ezekben az időkben állt fel a magyar színház és szórakoztatóipar utánpótlása majdnem a rendszerváltásig.
A fiatalember elvégezte gyorsan a Színművészetit és már a ’80-as évek során beköltözik a TV-be a Gálvölgyi show-val, mint a magyar Benny Hill, aki azért az esetek többségében mélyebb és érzelmesebb az eredetinél. Volt a Hofi, ő volt az első, a szilveszteri kabarék királya, de rögtön utána már a Gálvölgyi show következett, ő volt a második lakossági kedvenc és olyan népszerűvé lehetett, amilyen ma már nem lehet lenni, egyszerűen azért, mert több TV-adó van, az internetről nem is beszélve. Szegény, szeretnivaló Rózsa György ma már nem utolsósorban úgy él a lakosság emlékezetében, hogy nehezen leválasztható róla Gálvölgyi paródia-figurája, de Vágó István barkochbaműsora is azért maradt meg főleg a népi emlékezetben, mert Gálvölgyi bájos gonoszsággal kinevette. Ha volna valaki, aki esetleg nem emlékezne, itt megnézheti:
Megdöbbentően éles szeme van rejtett kis hazugságainkra, mórikálásainkra, modorosságainkra, egyszerre kíméletlen és együttérző. Mert igazából a szeretet és az empátia élesíti ki a szemet, nem a gonoszság. Ő volt egyébként, szintén a ’80-as években, Derrick párja, Harry Klein magyar hangja is.
A Gálvölgyi Show népszerűsége kacagva élte túl a rendszerváltást, aztán ő volt az, Hajós András mellett, a Heti Hetesben is, aki leginkább játéknak, improvizációnak fogta fel a Heti Hetest is, nem az igehirdetés terepének. Közben játszott folyamatosan hagyományos színházi színészként, ez volt az ő igazi otthona, helye a világban és néha talán fájlalta kissé, hogy nem innen ismerik igazán.
Az utóbbi időben kipróbálta a Klub Rádióban a műsorvezetést is, Ungvári Tamással fecsegett hosszan és érdekesen azokról a könyvekről, amelyeket Ungvári hihetetlen módon tényleg mind elolvasott.
Aztán 2015-ben elszavalta az új idők és új csatornák új ikonja, a kis Grofó versét, a Bulibárót, felmutatva azt, ami a magyar költészet nagy hagyományához köti a munkát. És kiderült, hogy az ő karrierje átível a tömegmédia demokratizálásának első lépcsőfokától, a Ki mit tud-tól a végső lépésig, a youtube-ig, ahol aztán tényleg bárkiből lehet sztár. Belépett, mint majdnem 50 éve a Ki mit tud-ra és ugyanazt produkálta: több mint egymillió letöltésnél jár a Kis Grofóról készült paródia. Gálvölgyi János örök, sem az idő, sem a technikai változások nem fognak rajta.
“Egyszer az internet kidobta, hogy "Gálvölgyi János zsidó". Na, mondom, ezt már megnézem magamnak. És megnéztem: tényleg rajta vagyok a listán, és olyan remek társaságban, hogy direkte büszke vagyok rá” – mesélte a Magyar Narancsnak. Köszönjük és mi is büszkék vagyunk. Gálvölgyi János súlyos betegségből épült fel a hírek szerint nemrégiben.
Vigyázzon Magára és maradjon velünk 120 éves koráig. Boldog 69. születésnapot kívánunk.
