Mai születésnapos: Fanny Mendelssohn, egy későn felfedezett zsidó zeneszerző-zseni

2016. November 14. / 22:32


Mai születésnapos: Fanny Mendelssohn, egy későn felfedezett zsidó zeneszerző-zseni

Már Goethe is épp olyan nagy tehetségnek tartotta őt, mint az öccsét, Felix Mendelssohnt, de a 19. század erkölcse még nem engedte nőként érvényesülni. Az utóbbi évek végre igazságot szolgáltattak neki.


Fanny___s_Felix_Mendelssohn.jpg
Fanny és Felix Mendelssohn


Nagyapja Moses Mendelssohn filozófus, a zsidó felvilágosodás legnagyobb alakja volt, akinek hat a felnőttkort megért gyermekéből négy elhagyta a zsidó vallást. Így tett Fanny édesapja, Abraham Mendelssohn bankár és jótékony emberbarát is, a „civilizált” kereszténységet választotta először gyermekei vallásának, végül ő maga is kitért feleségével együtt.

Legidősebb lánya, Fanny azonban rövid és boldogtalan élete során egyes kutatók szerint visszatért a reformjudaizmus hitéhez és tanaihoz, noha zsidó vallását nem gyakorolta.

Ő és öccse, Felix egyaránt káprázatos zenei tehetséget árultak el már kisgyermekként is: 13 éves korában fejből játszotta el Bach Jól hangolt zongorá-ja (Das wohltemperierte Klavier) mind a 24 prelűdjét egy házi zenélés alkalmával édesapja születésnapján.

Gyerekként még ugyanabban a képzésben részesültek. Egyik tanáruk, Carl Friedrich Zelter komponista azt írta Goethének Fannyról, hogy „kissé Sebastian Bachra emlékeztet. Ebben a gyermekben valóban van valami egészen különleges”. Évekkel később aztán egy bizonnyal még nagyobbnak szánt elismerést kapott tőle Fanny egy másik Goethének írt levélben: „úgy zongorázik, mint egy férfi” – magasztalta. Megismerkedésük alkalmával maga Goethe is „Felix hozzá mérhetően tehetséges nővérének” látta őt.

De hiába származott a zsidó felvilágosodás első számú családjából, túl korán született: édesapja eltűrte ugyan zenei érdeklődését, de nem támogatta. Levélben figyelmeztette 15 éves lányát, hogy „Felixnek talán a zene lesz a hivatása, de a Te életednek csak a díszítése lehet” a családi kötelességek ellátása után. És akkor is csak a házi koncerteken, ama „négy fal között” zongorázhatott. Szerzeményei egy részét a bátyja neve alatt tudta megjelentetni.

Egy ízben ez a megoldás kissé kellemetlenné is vált Felix Mendelssohn számára, amikor Viktória királynő fogadta őt a Buckingham Palotában és el kívánta énekelni kedvenc Mendelssohn-dalát. Felix kénytelen volt bevallani a királynőnek, hogy épp azt a dalt történetesen nem ő, hanem a nővére írta.

A vasárnapi házi koncerteken előadták Fanny darabjait is és festő férje bíztatta először, hogy lépjen csak ki velük a fényre. Életében először (és jelenlegi tudásunk szerint utoljára) 1838-ban adott nyilvános koncertet, az öccse első zongoraversenyét játszotta. Közös fiukat Fanny Sebastian Ludwig Felix-nek keresztelte a kedvenc zeneszerzői, Bach, Beethoven és az öccse után.

A dalai, zongoradarabjai közül végül néhány megjelenhetett 1846-ban, de már nem sokáig örülhetett ennek: pár hónappal később, 43 évesen belehalt egy agyvérzés szövődményeibe, amelyet Felix egyik művének próbáján kapott.

Öccse fél év múlva követte, mindössze 38 éves korában, de előtte még gondosan befejezte – hálából – a Fanny emlékére írt zeneművet.

Felix műve azonban halhatatlanná vált, Fannyé pedig feltámadt az utóbbi időben, koncerteken veszik elő, CD-ken adják ki műveit egyre többször, fájdalmas figurája kiemelkedik lassan a 19. század első felének történetéből és kortársunkká válnak a dallamai. Bő másfél évszázaddal később, de végül mégis megkapta azt, amire annyira vágyott szomorú földi tartózkodása során.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek