Konferencia - Egyiptomi forrongások és Izrael

2011. Február 24. / 21:51


Konferencia - Egyiptomi forrongások és Izrael

2011. február 28. hétfő, 17:00 órától


Megingathatatlannak hitt arab rezsimek dőlnek össze az utca nyomására. Tunézia után Egyiptomban is távozott az évtizedekig hatalmon lévő elnök.



Egyiptomban, a legnépesebb arab államban Mubarak rendszere erősen korlátozta a demokratikus jogokat, ugyanakkor nem hagyta kibontakozni az iszlamistákat. A stabilitást Mubarak garantálta, személye pedig garanciát jelentett az Izraellel kötött béke fenntartására. Az elnök elmozdítása alapvető változásokat indíthat el a Közel-Keleten.

A KIDMA Zsidó Diákszervezet mini konferenciáján rekonstruálni próbáljuk, hogy mi történt és mi fog történni a térségben.


Időpont: 2011. február 28. hétfő, 17:00-21:00 óra
Helyszín: Izraeli Kulturális Intézet
Pontos cím: Budapest VI. ker., Paulay E utca 1.
Jelentkezni az info@kidma.hu e-mail címen vagy a www.kidma.hu oldalon lehet!

PROGRAM


17:00-17:50 / BIZTONSÁGPOLITIKAI PANEL
Egyiptomi válság biztonságpolitikai vetületei, regionális hatásai

  • Tálas Péter, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet igazgatója: A tunéziai és az egyiptomi változások stratégiai szempontból
  • dr. Matus János, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem volt és az Általános Vállalkozási Főiskola jelenlegi tanára: Az ENSZ történeti szerepe az arab-izraeli konfliktus kezelésében. A Camp Davidi megállapodás lehetséges jövője Mubarak távozása után.
  • Honvédelmi Minisztérium: Magyar békefenntartók a Sínai-félszigeten*

    18:00-18:50 / MÉDIA PANEL
    Célpontban a média: A média nem csak közvetítette az egyiptomi eseményeket, hanem részesévé is vált annak. A hatalom kezdettől fogva célpontként tekintett az újságírókra. Hogyan lehetett ilyen körülmények között dolgozni? Lehet-e még gumibottal befolyásolni a médiát? Vendégeink azok a magyar újságírók, akik a megmozdulások idején Kairóból tudósítottak. A Kairóból tudósító magyar újságírókat helyszíni élményeikről faggatjuk. A kerekasztal beszélgetés vendégei: Zalán Eszter (Népszabadság), Szlankó Bálint (Origo), Faix Csaba (TV2)*, Zsíros Sándor (HÍR TV)*

    Izraelben cseppet sem mindegy, hogy Egyiptomban miként alakulnak a dolgok. Hogy látta az izraeli média az egyiptomi zavargásokat? Miként viszonyult az izraeli kormány az egyiptomi forradalomhoz? Erről kérdezzük Shiri Zsuzsát, a Magyar Rádió jeruzsálemi tudósítóját.

    19:00-20:00 / POLITIKAI PANEK
    Kik a valódi királycsinálók Egyiptomban és a Közel-Keleten? Milyen erők és ellenerők hatnak a hatalmi válságban? A zűrzavar tényleg a szélsőségesek malmára hajtja a vizet? Előadóinkkal közösen sok más egyéb mellett ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
  • dr. Csicsmann László, egyetemi adjunktus, Budapesti Corvinus Egyetem: Iszlám állam vagy demokrácia? Az iszlamista mozgalmak szerepe a közel-keleti politikai folyamatokban, különös tekintettel az egyiptomi Muszlim Testvériségre
  • Nógrádi György, Budapesti Corvinus Egyetem professzora: Amerikai befolyás: felelős demokratizálás vs stabilitás
  • dr. Jungbert Béla, a Külügyminisztérium Afrikai és Közel-keleti Főosztály vezetője: Az uniós diplomáciai törekvések az arab világban a magyar EU elnökség tükrében

    20:15-21:00 / DIPLOMÁCIAI PANEL

    Kerekasztal beszélgetés az Izraeli Nagykövetség az Egyiptomi Nagykövetség diplomatáival*

    *Az előadók személye vagy az előadásuk témája még nem fixált. A változtatás jogát fenntartjuk


Támogató:
Mazsihisz

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek