Elmélet vagy világnézet az evolúció?

2010. Február 13. / 20:32


Elmélet vagy világnézet az evolúció?

MR1-Kossuth Rádió / Mazsihisz

Az elmúlt százötven évben a darwinizmusra nemcsak mint tudományos elméletre tekintettek, hanem mint a vallással szembenálló eszmerendszerre is.


De mennyire volt vallásos Darwin? A status quót alapjaiban rengette meg, de a nyilvánosság előtt soha nem tagadta meg istent, sőt többször is nyilvánvalóvá tette, hogy hisz egy teremtőben. Sőt orvosi tanulmányait megszakítva egy éles váltással úgy döntött: papnak készül.

A nemzetközi Darwin-napon a Magyar Rádió szerkesztősége megkereste a történelmi egyházakat, miként viszonyulnak a 201 éve született természettudós evolúcióelméletéhez. Mit gondolnak a történelmi egyházak?

A Darwin-nap alkalmából Dr. Schőner Alfréd az Országos Rabbiklpző-Zsidó Egyetem rektora, rabbi elmondta, hogy olvasmányai között szerepelt A fajok eredete, és elismerte, hogy a könyv több eleme hívő emberként sokkolta, hozzátette azonban, hogy az egyházaknak szembe kell nézniük a darwini evolúcióelmélettel, amely szerinte ideológiára való tekintet nélkül izgatja a gondolkodó ember fantáziáját.

Neológ rabbiként tudomásul veszi az evolúcióelméletet, mint tudományos tényt, de a hittel nem állítja szembe, hiszen „egzakt módon semmilyen hitet nem lehet bizonyítani: ettől hit a hit”.

Mélyen hívő emberként – akinek a hit egy fontos életforma – a Mózes első könyvében leírt teremtéstörténetet tartja mérvadónak – mondta a rabbi, és hangsúlyozta: a világképében nagyon fontos, megdönthetetlen axióma, hogy „isten saját szellemi képmására teremtette az embert”, aki alapvetően abban különbözik az állatvilágtól, hogy önálló szellemiséggel rendelkezik, és nemcsak ösztönéletet él.

Schőner Alfréd hangsúlyozta, a zsidóság vallási rendszerének sokszínűsége megnyilvánul a tudományos elméletekkel szembeni viszonyban is. A darwinizmust a modernkori tudománytörténet egyik érdekes, analizálandó hipotézisének, diszciplínájának tartja, hozzátette azonban, hogy az elmélet bizonyos kulcsszavai – a természetes kiválasztódást, a fajok közötti küzdelmet a túlélésért – „nem kifejezetten építőileg hatottak a későbbi korok történelmére”. A darwinizmus viharos utóéletéhez tartozik az is, hogy „drámai, bántó ideológiák beépítették az elmélet bizonyos elemeit a világképükbe”.


A teljes cikket és a többi egyház véleményét ide kattintva elolvasni

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek