A muzsika hangja, a világ legbájosabb és legzsidóbb musicalfilmje

2017. Július 09. / 20:04


A muzsika hangja, a világ legbájosabb és legzsidóbb musicalfilmje

A von Trapp-család, az apácának készülő, de szerelemre találó Mariaról, a hét félárva gyerekről és a szigorú náciellenes édesapáról, a haza és az élet szeretetéről és a mindezt jelképező kis havasi gyopárról szóló, igaz történetből készült musical és az erre épülő film, mit tesz Isten, két német zsidó emigránscsalád fiai írták.


Dörög az ég, villámlik és a tekintélyes, hideg villa kisszobájában lefekvéshez készülődik egy kis árvákhoz nevelőnőként a világba kiküldött, cserfes és mozgékony apácajelölt, az elbűvölő Julie Andrews, vagyis Maria, Mária nővér. A neve elég egyértelműen utal arra a zsidóasszonyra, aki szent, kegyelemteljes, de nem apáca, hanem édesanya: Mirjam, egy Jesua névre hallgató fiú édesanyja. Ekkor még sem ő nem tudja, sem mi, hogy ő is anyaként szolgálja majd Jézust hite szerint, nem apácaként. És akkor hirtelen, megvilágosodásként betör az alpesi ház hálószobájába egy kislány, a következő dörgésnél még egy, mint az orgonasípok, úgy követik egymást. A fiúk, értelemszerűen nem félnek, ők aztán nem, de azért ők is megjelennek az ajtóban, hogy a kislányokat megnyugtassák, csak azért. A nagylány, Liza pedig azt akarja elmesélni, hogy szerelmes. Várja a postásfiút, hogy amikor kihozza az apjának a küldeményeit, kicsit suttoghasson vele a kertben. Körbekerülik az ágy szélét és énekelnek egy kicsit, mert a rettegés legjobb ellenszere az ének. Énekelnek a kedvenc dolgaikról.

Ezt a bájos keresztény idillt, egy kórus és egy család követését, az ebből születő dalt Richard Rodgers és Oscar Hammerstein írta, két német eredetű zsidó bevándorló famíliából. Akárcsak a címadó számot a muzsika hangjáról, Liza dalát a felnövésről (You are sixteen, going on seventeen), a Dó, ha dúdolsz, így kezdd, dó, az apácafőnöknő dala a tágas nagyvilágról, amely várja Mariát és a hazafias szerelmi vallomás az Alpok őslakójáról, a havasi gyopárról, Ausztriáról. A búcsúdal. Mert ez a voltaképpeni történet: két ember egymásra talál, az egyik a gyászát engedi el végre, a másik pedig azt a tévedést, hogy apácaként kell élnie – és míg családot nyernek maguknak, mindketten, a közös, most már közös gyerekeikkel együtt elveszítik a hazájukat, amelyet megszáll a Harmadik Birodalom. Von Trapp kapitány bátor és becsületes, de ez a kiváló jellem – ott van előttünk, ahogy egyetlen határozott mozdulattal letépi a házról a horogkeresztes zászlót, még egyet ránt rajta és a kukába dobja – semmit nem változtat a helyzeten. El kell hagyniuk Ausztriát. Elhangzik az utolsó versenyen, amelyen fellépnek, a havasi gyopárhoz intézett himnusz (Edelweiss, Edelweiss), a gyerekek búcsúdala és elindulnak Svájc, a szabadság felé.

Az apácafőnök, aki az útjuk elején bújtatja őket, a héber Bibliát, Dávid zsoltárát idézi útravalónak: tekintetem a hegyekre emelem, honnan jön az én segítségem? És mind tudjuk, az Úrtól, Ő lesz majd velük, ő vezeti őket át az Alpok hegyein.

Az igazi Von Trappék is elérkeztek Amerikába, akárcsak a filmbeliek, ők is megmenekültek. Maria, akit tényleg így hívtak, amerikai állampolgár lesz a gyerekekkel együtt, de Von Trapp kapitány megmarad osztrák hazafinak egészen 1947-es haláláig. A nagyobb fiúk az amerikai hadseregben harcolnak a nácik ellen, Marianak és a kapitánynak még három gyermekük születik. Az asszony férje halála után misszionárius lesz, 1987-ben, 82 évesen hal meg, ő írja meg A muzsika hangja történetét. Azoknak a történetét, akik azért menekültek el a nácik elől, mert keresztények voltak. Ebből a történetből született a két zsidó sláger gyáros.

Az 1902. június 28-án született Richard Rodgers és az 1846. május 8-án született Oscar Hammerstein dalaival musical 1959-ben és film 1965-ben. Ők már nem menekültek, az ő szüleik időben eljöttek Európából. És itt egymásra találtak végül. Mert azt mindketten tudták a Bibliából, hogy ki vigyáz azokra, akik menekülnek. Szemeimet a hegyekre emelem, honnan jön az én segítségem? Fentről, a hegyek csúcsain is messze túlról.



mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Ma 120 éve születetett Rejtő Jenő
2025. Március 29. / 19:39

Ma 120 éve születetett Rejtő Jenő