A Gyűrűk ura írójának zsidó dédunokája a Holokausztról írt drámát

2017. Június 12. / 19:59


A Gyűrűk ura írójának zsidó dédunokája a Holokausztról írt drámát

J R R Tolkien dédunokája, Nicholas Tolkien, aki édesanyja révén vallásjogilag zsidó, drámaíróként érdeklődik is a zsidóság iránt. Drámája, amelyet a napokban mutatnak be egy New York-i színházban, a Terezienstadti „kirakatnak” használt koncentrációs táborban játszódik.


A fantasy műfaj alapítókönyvének, a csodálatos A gyűrűk urának és előzményeinek (A hobbit vagy az eredeti fordítás szerint A babó) az írója most alighanem büszke lenne a család következő író tagjára, egy zsidó fiatalemberre, aki SimonTolkien unoka és egy Tracy Steinberg nevű zsidóasszony gyermeke.

Akinek most beharangozott drámája a Terezienstadti koncentrációs táborban játszódik majd, ahová a nácik a háború vége felé ismeretesen beengedték a Vöröskereszt embereit. Előzőleg persze rengeteg embert deportáltak Auschwitzba, hogy szépen elférjenek a kirakatokban a foglyok, úgy látsszon, mintha a tábor tulajdonképpen szanatórium volna, egy Patyomkin koncentrációs tábort húztak fel propaganda céljára. A Vöröskereszt távozása után még egy reklámfilmet is forgattak a zsidók vidám életéről Terezienstadtban, ebben működött közre rutinosan az egyik fogoly, Kurt Gerron, Marlene Dietrich egykori partnere A kék bálványban. A forgatás után meggyilkolták Auschwitz valamelyik gázkamrájában, de a film terjesztésére a gondos szervezőknek már nem maradt idejük. A háború véget ért, a náci Németország kapitulált.

A dráma a koncentrációs tábori forgatás alatt játszódik, két zsidó kislány a főszereplője, az ő nézőpontjaikat követi a dráma.

A Gyűrűk ura egyébként maga is a világháború alatt született, bár azt, hogy a jó és a gonosz szembenállását a nácik és a szövetségesek összecsapása inspirálta volna, Tolkien határozottan visszautasította.

A fiatal Tolkien szerint „érezhető a holokauszt lassú elfelejtése. Az emberek nem akarnak gondolni rá. De közben mégiscsak népirtás zajlik, gyermekek elgázosítása jelenleg is a szíriai polgárháborúban”.

Jegyezzük meg Nicholas Tolkien nevét, talán még hallunk róla.

A The Jewish Chronicle írása alapján

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek