Fullajtár Andrea a Gólemben: A Tíz hónap Babilon-ügy

2024. December 22. / 13:03


Fullajtár Andrea a Gólemben: A Tíz hónap Babilon-ügy

Az alig 30 évesen Auschwitzba deportált Galló Olga lágernaplója egyszerre dokumentuma a pokol különböző bugyraiban való létnek és egy fiatal nő túlélésének. A Gólem Színház legújabb produkciójának szövegkönyve Galló Olga: Tíz hónap Babilon című kéziratának és a szerző levelezésének felhasználásával készült. A darab szereplője Fullajtár Andrea, rendezője Borgula András, a Gólem Színház alapítója és vezetője.

– A héten megtartottuk legújabb bemutatónk olvasópróbáját! – adta hírül a Facebookon a Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központ. A január 27-én, az ENSZ holokauszt emléknapján színpadra kerülő produkciót így vezetik föl: 

Ismerik Galló Olgát? Nem? Elhihetik, nem ő tehet róla. Ha rajta múlik, a felfelé ívelő írói pályáját folytatta volna – ehelyett alig 30 évesen Auschwitzban találta magát, és ezzel egyebek mellett elveszítette szépírói képességét is. 

Ott és az azt követő táborokban azonban szenvedélyesen, mániákusan kapaszkodott a deportálás előtti életébe, mindenekelőtt az írásba, amikor csak tehette. 

Lágernaplója egyszerre dokumentuma a pokol különböző bugyraiban való létnek és egy fiatal nő túlélésének. Az életét szerencsére nem tudták elvenni – a hivatását azonban igen. A háború után több mint húsz évig kezébe se tudta venni annak a tíz hónapnak a naplóját. Akkor azonban, a Kádár-korszak kellős közepén, elhatározta: ki fogja adni. Ezzel pedig elkezdődött életének második nagy küzdelme. A könyvért. Az írói pályája visszaszerzéséért. A holokauszt és a háború áldozatainak emlékéért. Az igazságért.

Ismerjék meg Galló Olgát és az ő hosszú XX. századát 1944-től 1979-ig – vagy tovább.

470804260_1147488580715236_1841737700730587492_n.jpgFullajtár AndreaA Tíz hónap Babilon-ügy

Játssza: Fullajtár Andrea
Dramaturg: Solt Róbert
Díszlet- és jelmeztervező: Simon Ferenc István
Rendezőasszisztens: Kóti Eszter
Produkciós vezető: Tóth Péter
Rendező: Borgula András

Az előadás a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület produkciója Az Élet Menete Alapítvány együttműködésében a Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központban a MAZSÖK támogatásával.

Forrás: Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központ

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Történelem
Egyiptomi rabszolgaságkori leletek a British Múzeumban
Zsidó világ
Tényleg korszakos könyvbemutató: tanulni a neológiától
Judaizmus
Napi Talmud - Bava Batra 157: "Újragondolás"