A Család Napja a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban

2019. Február 26. / 13:07


A Család Napja a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban

2019. március 3-án, vasárnap reggel fél 10 órától a Goldmark teremben (Budapest, VII. ker., Wesselényi u. 7.) egész napos családi esemény keretében mutatjuk be a múzeum és levéltár családi múlthoz, családi emlékezethez kapcsolódó tevékenységeit, kutatásait, készülő kiállításait. Az eseményre minden érdeklődőt szeretettel várunk. 


Délelőtt rövid, szakmai előadásokon keresztül ismerkedhetnek meg az érdeklődők kiállításainkkal, kutatásainkkal, a zsidó családi múlt szellemi és tárgyi örökségének bemutatási lehetőségeivel, pszichológiai vonatkozásaival, délután pedig workshopokon a gyakorlatban is betekintést nyerhetnek a résztvevők a családkutatás tudományába. A délelőtti szekció idején a témához kapcsolódó gyerekfoglalkozással is készülünk.

A 9:30-12:30 óra közötti programok ideje alatt gyerekfoglalkozást és gyerekmegőrzést biztosítunk a Családkutató Központban Dancz Verával és Halász Eszterrel: A délelőtti előadások alatt játékos programokkal várjuk a gyerekeket a Családkutató Központban, ahol családi fényképekkel, családi történetekkel ismerkedünk és kipróbáljuk a családkutatást is. Ajánlott korosztály: 5-12 évesek

PROGRAM

9:30-10:00 óra
Dr. Bányai Viktória, MTA Kisebbségkutató Intézet – Apákról az utódokra szállott elhivatottság
Miért és hogyan alakul ki egy családban többgenerációs, apákról fiúkra és lányokra szálló elhivatottság a család történetének felkutatására és megőrzésére? Mi mindent lehet felkutatni és megőrizni? Miért érdekes ez másoknak? Az előadás a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár új kiállításából, a Munk-Munkácsi család történetéből válogat. Áttekinti a minden ízében jellegzetes – már-már tankönyvi példatárnak beillő – magyarországi zsidó családtörténetet, ugyanakkor néhány családtagról nagyon is személyes történeteket mutat be.

10:15-10:45 óra
Gyekiczki András, jogász-szociológus – Misner Ignác arany zsebórája 
Az 1730-as évek Morvaországában Eisik a híres hegedűs nem hajlandó sábeszkor játszani a szomszéd molnárnak, még ha az ő Jézusa is jönne el ide Pullitzba, amely kijelentéséért Eisik Politzernek menekülni kell. Hogyan lesz Eisik unokája, Ábrahám a gazdag irsai kereskedő, Hay Jakab veje? Mi lesz a sorsa Politzer Ábrahámnak, Hay Karolinának, és az 1921 és 1945 között született 14 gyermeküknek? És mégis, mit keres az ő történetük a Rumbach zsinagógában?

Kávészünet

11:15-11:45 óra
Farkas Zsófia művészettörténész, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár – Privát emlékezet a film-, és képzőművészetben 
A családi fotó, videó nemcsak személyes, családi körben felidézett emlékként vagy a múlt jeleként funkcionálhat. Ezeket a dokumentumokat más művészeti ágak művelői is felhasználhatják például irodalmi, film- vagy képzőművészeti alkotásaikban. Az előadásban a családi dokumentumok műalkotásokban való megjelenítésére, a családi múlt és a történelem objektív és szubjektív feldolgozásának kapcsolatára próbálunk rávilágítani néhány példán keresztül.

12:00-12:30 óra
Gyimesi Júlia pszichológus, egyetemi adjunktus – A családi tudattalan Szondi Lipót elméletében 
Szondi Lipót elmélete a korai magyar pszichológia egyik legkiválóbb és leginkább megosztó öröksége. Sorspszichológiájában az ősök történetének, pszichológiai tapasztalatainak alapvető szerepe van. Szondi volt az, aki bevezette a családi tudattalan fogalmát a mélylélektani gondolkodásba, utat engedve a transzgenerációs traumaátadás Szondi korában még csak formálódó elméletének. Az általa kidolgozott személyiségmérő eljárás, a Szondi-teszt pedig a személyiség legmélyebb, tudattalan dinamikáit volt hivatott feltárni. Az előadás célja, hogy bemutassa Szondi újításait, különös tekintettel a családi tudattalanról vallott nézeteire.

12:30-13:30 Ebédszünet

13:30 – Workshopok 
13:30-14:00 Workshop I. 
14:15-14:45 Workshop II. 
14:45-15:00 Lezárás

Az alábbi workshopokra fenti sávokban 
ide kattintva lehet jelentkezni

1. Bacskai Sándor: Az ortodox családok kutatásának korlátai és nehézségei. Forrás- és segédanyagok, gyakorlati tippek és tanácsok
2. Gerő Szandra, Udvarhelyi Anikó: Interaktív workshop, amely során bemutatjuk a Családkutató Központ működését, a résztvevők gyakorlatban is betekintést nyerhetnek az itt folyó kutatási módszerekbe
3.Toronyi Zsuzsanna: A nagymama héber neve. Bevezetés a héber paleográfia rejtelmeibe.

A workshopokon való részvétel előzetes online regisztrációhoz kötött és limitált. Kérjük, hogy kattintson erre linkre és töltse ki jelentkezési lapunkat.

család_milev_cikkbe.jpg

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek