Nem illeti meg a zsidó örökösöket az az 1,2 milliárd forintos értékű Pissarro-kép, amelytől a nácik nyomására potom áron vált meg a holokauszt elől menekülő Lily Cassirer 1939-ben – erről a héten döntött az Egyesült Államok szövetségi bírósága.
A héten újabb ítélet született abban a hosszú évek óta folyó perben, amely Camille Pissarro: A Saint-Honore utca délután, esőben (Rue Saint-Honoré, dans l'après-midi. Effet de pluie) című festményének tulajdonjogáért folyik.
A ma mintegy 1,2 milliárd forintra értékelt műalkotást Lily Cassirer mai áron számítva mintegy 100 ezer forintnak megfelelő összegért adta el 1939-ben egy műkereskedőnek annak fejében, hogy elhagyhatja Németországot. 1976-ban Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza báró várásolta meg a festményt, amelyet 1992-től állítottak ki a madridi Thyssen-Bornemisza Museumban, mivel abban az évben a báró a műgyűjteményét a spanyol kormánynak ajándékozta.
Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza 2002-es halála után Lily Cassirer egyik unokája, Claude pert indított a festmény tulajdonjogáért. Azóta az ügy több bírósági fórumot megjárt, ezúttal a Los Angeles-i szövetségi bíróság tárgyalta. John Walter bíró úgy döntött, hogy az 1897-ben festett mű továbbra is az említett madridi múzeumot illeti meg, mivel az intézménynek annak idején nem volt tudomása róla, hogy a műkincs milyen előzmények után került a birtokába. A döntés nem jogerős, fellebbezésnek van helye.
A Jewish Telegraphic Agency (JTA) cikke nyomán.