A lázadó budapesti tinédzser, akiből Európa legjobb kántorhangja lett

2020. Január 04. / 19:51


A lázadó budapesti tinédzser, akiből Európa legjobb kántorhangja lett

A fönti címmel közölt portrét Nógrádi Gergely főkántorról az Origo.hu, a Szalma György által készített interjúban többek között az olvasható: Nógrádi akkor kezdte érezni, hogy a helyére került a világban, amikor szerződést kapott a budai Frankel Leó utcai zsinagógában, ahol a mai napig szolgál.


„Egy kántor esetében nagyon fontos, hogy legyen érzéke az emberekhez, de a zsidó vallásban sokrétűbb a kántor feladata, mint más felekezeteknél. A zsidó vallásban a kántor tolmácsolja az imákat, a hívők kéréseit a Teremtő felé, emellett azonban a hívők lelkével is foglalkoznia kell, s közben persze irányítani a zsinagóga zenei életét” – mondja Nógrádi Gergely főkántor abban a portréban, amelyet életéről és munkásságáról készített az Origo.hu

Megtudhatjuk az írásból, hogy a sokrétű tehetséggel rendelkező Nógrádi Gergely kántorként a Carnegie Halltól a MÜPA-ig számos helyen fellépett már, és évente nyolcvan koncertet ad. Mint mondja: „a közönségtől és a meghívó igényétől függ, hogy mit éneklek, híres kántorszámoktól Kálmán Imrén át a jiddis dalokig több száz zsidó kompozíció van a repertoáromon”.

A főkántor beszél a tinédzserkorszakáról, a Kőszegen töltött gimnazista éveiről, s többszörös pályakezdéseiről, hiszen szerteágazó tehetsége révén sokfelé vezetett az útja. Maradhatott volna Izraelben, lehetett volna belőle operaénekes Németországban, válhatott volna belőle sikeres újságíró és író is, hiszen miközben számos könyvet jegyez egyedül, az édesapjával (Nógrádi Gáborral) közösen is több kötet szerzője.

Két éve a washingtoni magyar nagykövetségen a Magyar Kultúra és Művészet Tiszteletbeli Nagykövete címet vehette át, illetve megkapta a Zsidó Pavarotti kitüntetést a floridai zsidó közösségektől. Tavaly Flown Flag capitoliumi kitüntetést kapott Michael S. Lee amerikai szenátortól. 2015-ben Európa legjobb kántorhangjává választották az angliai Leedsben.

A portré azzal zárul: „nekem Felvidéken és Kolozsváron is van rokonságom, persze Izraelben és Amerikában is. Engem mély gyökerek kötnek ehhez a földhöz. Erős és rendíthetetlen a magyarságszeretetem, éltem sokszor külföldön, de nekem nem működik kint, engem mindig visszahúzott a hazaszeretet. Kint maradhattam volna harminc éve Izraelben, huszonöt éve operaénekesként Stuttgartban, vagy öt éve Berlinben vallástudományi doktorként, de mindig hazajöttem. Más nevében nem beszélhetek, de én szeretek ma és itt magyar zsidónak lenni".

A teljes cikk ide kattintva olvasható el

(Címlapkép: Nógrádi Gergely selfije a Frankel zsinagógában)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek