JUDROM Koncert a fiatalon elhunyt Zsákai Ferenc emlékére

2009. Február 09. / 12:29


JUDROM Koncert a fiatalon elhunyt Zsákai Ferenc emlékére

Február 26. csütörtök, este 19:30 órától zenésztársai jótékonysági emlékkoncertet tartanak Zsákai Ferenc emlékére a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában (Budapest XIII. ker., Hegedűs Gyula utca 3.) , amelyen Zsákai szerzemények mellett a JUDROM Együttes olyan számokat játszik, amelyekhez közös muzsikálásuk emléke fűzi a zenekar tagjait.



A koncert bevételét egy olyan, részben posztumusz lemez megjelentetésére fordítják, amelyen a JUDROM és Zsákai Ferenc zenéje hallható majd.

A JUDROM Együttes egyik alapítója, zongoristája, a tragikusan fiatalon elhunyt Zsákai Ferenc Gyula, mindenkinek egyszerűen Feri a napokban lenne 44 éves, de csaknem másfél éve távozott közülünk. Halála előtt a JUDROM Együttes első lemezének felvételén dolgozott, és a felvételek nyers változatban részben el is készültek. Zenésztársaiban már halálának első évfordulóján felmerült, meg kellene jelentetni a lemezt, amelynek üzenete egyszerre emlékezés Zsákai Ferire és bemutatkozás nélküle.

Ennek legfontosabb akadálya egészen mostanáig az volt, hogy meg kellett találni azt a zongoristát, aki személyiségében és virtuozitásában is alkalmas arra, hogy elfoglalja Zsákai Feri fájdalmasan korán megüresedett helyét az együttesben. Decemberben Neumark Zoltán személyében kiegészült az együttes, és bátran állíthatjuk, olyan művészegyéniség csatlakozott a csapathoz, aki együtt tud élni és alkotni a többi nagyszerű muzsikussal.

A február 26-i emlékkoncerttel a JUDROM Együttes egy korszakot kíván lezárni és egyben új korszakot is nyitni. Zsákai Feri emlékét őrizve új felállásban újra koncertezni kezdenek és folytatják azt, amit még vele együtt kezdtek el.

A Judrom Együttes hazánkban, sőt talán a világon, egyedülálló módon az ország legképzettebb, legnagyobb tapasztalattal rendelkező roma és zsidó zenészeiből jött létre. Tagjai az együttesben folytatott munkájukon kívül nagyobbrészt a komolyzene és a jazz világában alkottak és alkotnak maradandót. Több tagja játszik rendszeresen együtt a világ legelismertebb komolyzenei együtteseivel, vagy annak tagjaival kamarazenél együtt. Az együttes vezetője ifj. Boros Mátyás hegedűművész és Neumark Zoltán zongoraművész mellett a nemzetközi mesterkurzusokat tartó Balogh József klarinétozik, a világ nagy szimfonikus zenekarainak rendszeres vendége, Kuti Sándor cimbalmozik, Fehér Ernő nagybőgőzik és Botos Tibor gitározik.

A Judrom Együttesben ezek a nagyszerű zenészek elsősorban jól akarják érezni magukat, jó hangulatuk pedig hihetetlenül virtuóz játékukat hallgatva a közönségre is azonnal átragad. Céljuk, hogy megmutassák, a szinte mindenki által ismert és kedvelt közép-kelet-európai cigányzene és a klezmer egyáltalán nem áll messze egymástól, sőt szoros rokonságot mutatnak, amit szinte folyamatosan örömzenélés, klasszikus jam session keretében tesznek. Míg manapság szokatlannak tűnik zsidó és roma zenészek együtt zenélése autentikus dallamokat játszva, a Judrom Együttes évszázados hagyományokat folytat. A klezmer zene születése idején a kelet-európai falusi közösségek eseményein nemritkán egymást váltották zsidó és cigánybandák, sokszor egymás dallamaiból, muzsikájából „lopva”, azaz egymásnak átadva dallamokat szórakoztatták a lakodalmak, mulatságok vendégeit.

A soá, a holokauszt után e tradíciók szomorú eredménye lett, hogy a klezmer zene mintegy két évtizede tartó reneszánszát megelőzően éppen a cigányzenészek voltak azok, akik megőrizték a tradicionális zsidó dallamokat lehetőséget biztosítva az újjászülető klezmer együtteseknek a hagyományok folytatására.

Az együttes repertoárján a tradicionális zsidó és cigány dallamok mellett a zenészek tudását megcsillogtatva komolyzenei és jazz dallamok, valamint a jazz improvizatív jellege is színesítik egyben megmutatva azt is, hogy a koncerttermek világa mennyit kapott-lopott a közkedvelt tradicionális dallamokból.

A bő repertoáron a hagyomány és a modern egészséges egyensúlyával éppúgy szerepelnek olyan megszokott dallamok, mint a Pacsirta vagy a Shalom alechem – persze sajátos roma-zsidó zenei csavarokkal -, mint az együttes tagjainak szerzeményei. Az együttes felállása és így hangzásvilága is eltér a megszokottól – tekintsük megszokottnak akár a klezmer zenekarok, akár a cigánybandák hangzásvilágát.


Jegyek a www.interticket.hu hálózatában, valamint a Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központban
(Budapest VII., Síp u. 12.) válthatók.


A JUDROM Együttes Zsákai Ferenc Emlékkoncertjének tervezett programja:
Tüzes mazel tov, Magyaros klezmer szvit, Yidl mit den fidl, Holocaust, Csórósan, Papirosen, Sólet, Dávid és a Góliát, Pannónia Freilex, Akácos út, Schindler listája, Yiddische Mamme, Reiach tapuach, Máramarosi doina

Időpont: 2009. február 26. csütörtök, 19:30 óra
Helyszín: Hegedűs Gyula utcai zsinagóga
Pontos cím: Budapest XIII. ker., Hegedűs Gyula u. 3.

A Judrom Együttes tagjai


ifj. Boros Mátyás hegedűművész, zeneszerző, tanár, a Judrom Együttes vezetője
Zenei tanulmányait 6 évesen kezdte, 13 évesen pedig már felvételt nyert a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola Rendkívüli Tehetségek Osztályába. Első diplomáját hegedűtanár szakon a Debreceni Tanárképző Főiskolán szerezte a neves hegedűművész Prof. Ruha István tanítványaként. Ezt követően a Zeneakadémián Szenthelyi Miklós osztályában szerzett hegedűművészi diplomát.
Virtuóz hegedűsként egyaránt otthonosan mozog a klasszikus zene, a klezmer és a tradicionális cigányzene világában is. Valamennyi műfajban készített már lemezeket is, de kipróbálta magát különböző prózai műfajokban is. A Judrom Együttes vezetése mellett a Roma Virtuózok Kamarazenekar művészeti vezetője. Tevékenységét 2006-ban a Magyar Köztársági Érdemrend Lovagkeresztjével ismerték el.

Balogh József klarinétművész, tanár
Virtuózítása a nagyvilágban ismert és elismert. A pécsi konzervatórium és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola elvégzése után a Magyar Állami Operaház és később a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólóklarinétosa. A Budapesti Koncertfúvósok, Ózón Fúvósötös, Ale Brider Band alapítója, és az Interclarinet nemzetközi klarinét-együttes szíve. A komolyzene, a jazz, a klezmer és népzene mind közel állnak szívéhez, virtuozitásának köszönhetően mindegyik stílusban tökéletesen mozog. University of Oklahoma, Idaho State University, University of North Texas vendégprofesszora, workshop-jai itthon és külföldön egyaránt híresek. Emellett nevéhez köthető a Javne Zeneiskola igazgatása és a Ráckevei Zenés Kastély művészeti vezetése. A nemzetközi fesztiválokon és kurzusokon a legnagyobb klarinétosokkal együtt lépett fel, olyanokkal, mint például Eddie Daniels, Buddy DeFranco (Jazz), Larry Combs (Chicago Symphony Orchestra), Stanley Drucker (New York Philharmonic).

Botos Tibor gitárművész
1953-ban született Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, zenei tanulmányai a gitár felé terelték. Előadóművészként a legmagasabb kategóriát szerezte meg. Budapest legnagyobb szállodáiban játszott éveken át, többek között a Hiltonban tizenöt éven keresztül. Bejárta egész Európát, muzsikált Hollandiában, Németországban, Ausztriában, Dániában és Svájcban, illetve fellépett Kuvaitban és az Egyesült Arab Emirátusokban. Több zeneiskola tanára, az OSZK-ban tizenöt éven át volt stúdiótanár.

Fehér Ernő nagybőgős, basszusgitáros
1961-ben született, zenei tanulmányait Bakáts téri zenei általános iskolában kezdte. Az általános iskola után a Szófia utcai zeneiskolában tanult tovább és a könnyű zenei pályát választotta, mint bőgős. Gimnázium után1980-ban vizsgázott és kapott működési engedélyt az Országos Szórakoztató Zenészek Központjától. Játszott cigányzenekarban, szalonzenekarban, világzenei zenekarban és mostanában mexikói zenekarban. Kétszer egy évet muzsikált Dél-Amerikában, egy évet Kairóban, eljutott Európa sok országába és a tengeren túlra is.

Kuti Sándor cimbalomművész
1964-ben született Budapesten zenészcsalád gyermekeként. 1970-ben kezdődött zenei tanulmányaiban Szőllős Beatrix és Szakály Ágnes tanárnők segítették. Tizennégy éves korától egészen 1985-ig a Rajkó Zenekar szóló cimbalmosa volt. 1986-tól játszott a San Diego Symphonic Orchestraban, a Weimar Symphonicban, a Berliner Oper Orchestraban, Palya Bea Quintett és a Budapest Klezmer Bandben, jazz, world music, klezmer és cigányzene műfajokban. Számtalan formáció cd-felvételén közreműködött, a teljesség igénye nélkül: Budowitz Klezmer Band (USA), Budapesti Fesztivál Zenekar, Fabrizio de Andre (Italy), Etnorom, Clena Stein (Svájc), Gerendás Péter, Oláh Ibolya, Charpathian folk Quartett, Lakatos Róbert és a Rév.

Neumark Zoltán zongoraművész, korrepetitor, egyetemi adjunktus
A zenekar legújabb tagja 1962-ben született Budapesten. Zenei tanulmányait Budapesten, Bécsben és Izraelben végezte. Pályáján a zenés színházba is belekóstolt, számos zenés színdarab zenei vezetője és korrepetitora volt. Nagyon fontos számára a tehetségek felkarolása és nevelése, hosszú évek óta adja át tudását növendékeinek. Kelet-Európai zenészként azt tarja a legfontosabbnak, hogy egy zongorista minden műfajban otthon legyen.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek