Címkék
Kardos Péter főrabbi
Zsidó világ / 2025. Január 14. / 11:41
Kardos Péter főrabbi: A túléléshez morbid humor kell
A közelmúltban Kardos Péter főrabbi és főkántor, a Thököly úti zsinagóga rabbija, az Új Élet főszerkesztője volt a vendége annak a filmvetítésnek, amelyen a róla szóló portréfilmet nézhette meg a közönség a Hunyadi téri zsinagógában. A film az öt részes Kántorok című sorozat egyik epizódja, amelynek producere Villányi András fotóművész volt. Krausz Júlia tudósítása.
Zsidó világ / 2025. Január 08. / 10:09
Kardos Péter főrabbi: A fény ünnepe után már hosszabbodnak a nappalok
Van, akinek ezen óra hanukabúcsúztatás, van, akinek ünnepköszöntő… Kérdezhetnétek, mért itt, ezen a helyen tartjuk a szertartást. Alighanem akik itt vannak, tudják: 1684 óta egy zsinagóga van alattunk, fölötte adózunk emlékének. A zsidó sírköveken két betű is található. Rövidítés: paj nitmon – itt van elrejtve. Ez megfelel a magyar „itt nyugszik”-nak. Ez a két betű hiányzik az emléktábláról.
Zsidó világ / 2024. December 10. / 10:42
Portréfilm Kardos Péter főrabbiról, főkántorról a Hunyadi téri zsinagógában
A magyar rabbikar szeretett és tisztelt doyenjét, Kardos Péter főrabbit, főkántort mutatja be az a film, amely Villányi András kántorokról szóló portrésorozatának keretében készült. A filmet december 16-án, jövő hétfőn délután 3 órától tekinthetik meg a budapesti Hunyadi téri zsinagóga klubjában. A vetítésen részt vesz Kardos Péter is.
Zsidó világ / 2024. November 05. / 13:10
Kardos Péter: Hogyan zajlott le a rendszerváltás a Síp utcában? - Kerekasztal-beszélgetés a HDKE-ben
A rendszerváltás 35. évfordulóján a Holokauszt Múzeum és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kara szervezésében nemzetközi konferenciát rendeznek Egyházak a politikai átmenet időszakában címmel a Páva utcai HDKE-ben november 6–7-én. A konferencián a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Megemlékezések / 2024. Szeptember 26. / 11:57
Kardos Péter főrabbi: Cipők és cipők
A Duna látta a sárga csillagokkal megjelölt embereket, akikkel levetették cipőjüket, majd belőtték őket a folyóba. Egyet közülük úgy hívtak, Richter Gedeon – ő volt a magyar gyógyszeripar megteremtője. A Duna látta Salkaházi Sára szociális nővért, aki rendházukban zsidó embereket rejtegetett, amiért később Igaz Ember elismerésben részesült. Amikor odaállították a partra, elővette a keresztet, és felmutatta gyilkosainak.