Magyar zsidó arcképcsarnok: Komjádi Béla (1892-1933)

2022. Június 13. / 17:11


Magyar zsidó arcképcsarnok: Komjádi Béla (1892-1933)

Komjádi Béla, a magyar sportélet egyik legkiemelkedőbb alakja, vízilabdázó, edző és sportvezető, a magyar vízilabdasport világhírnevének megteremtője, 1892-ben Budapesten született, és 1933-ban Budapesteb hunyt el.

Komjádi Béla 1910-ben lett az MTK úszója, több versenyt megnyert, majd 1914-től vízilabdázni kezdett, és hátvédként játszott. A sport mellett tisztviselőként dolgozott. 1913-tól katonai szolgálatot teljesített, és a világháború alatt hadnagyi rangot ért el. Többször is megsebesült, ami miatt hadirokkantnak nyilvánították, és hamarosan be kellett fejeznie az aktív sportolást is. 1916-ban, budapesti lábadozása alatt, a Dunában úszó gyerekekből megszervezte az MTK vízilabdacsapatát. A csapat az óbudai TVE színeiben néhány év alatt a mezőny legerősebb csapatává vált, és 1923-ban és 1924-ben bajnokságot nyert. Komjádi külön edzéstervet dolgozott ki, amelyben nagy szerep jutott az erőnléti edzéseknek és a súlyzókkal végzett gyakorlatoknak is. 1919-től a Magyar Úszó Szövetség titkára lett, és a vízilabdával foglalkozott, emellett bekerült a játékvezetői karba is.

1921-től a MUSZ (Magyar Úszó Szövetség) főtitkára lett, majd miután lemondott, tanácstagként dolgozott tovább. 1930-tól a szövetség ügyvezető alelnökévé választották. Ekkor a Ferencváros edzője és szövegségi kapitány is volt, és a válogatottal olimpiai ötödik helyezést ért el. Alig egy év múlva nyugalomba vonult, és sporttudósítóként kezdett dolgozni, a Sporthírlap munkatársként, de még egy évig a Ferencváros edzője is volt. Folytatta a munkát a válogatott élén is, amellyel 1926-ban és 1927-ben is Európa-bajnoki címet szerzett, az 1932-es Los Angeles-i olimpián pedig olimpiai bajnok címet nyertek. Komoly szerepe volt a Nemzeti Sportuszoda felépítésben, és nevéhez fűződik a vízilabdáról szóló első szakkönyv megírása is. Komjádi azonban nemcsak sportolói fizikai felkészülésével foglalkozott, hanem ahogyan búcsúztatójában a Sporthírlap is megjegyezte:„Volt egyszer egy Ember, aki nemcsak sportfiai rekordjaival és góljaival törődött, hanem csendben, előzetes bejelentés nélkül betoppant a válogatott úszó lakásába és a nyomorgó szülők lakbértartozását kifizette — a sajátjából.” Közéleti tevékenységet is folytatott, a Nemzeti Szabadelvű Párt tagjaként a III. kerület törvényhatósági bizottságában. Komjádi Béla 1933-ban hunyt el. Sírja a Kozma utcai zsidó temetőben található.

Pályafutása során számos kitüntetésben részesült, 1915-ben megkapta a Nagy ezüst vitézségi érmet, 1906-ban a Signum Laudist, sporttevékenységéért pedig 1929-ben a Nemzeti Sport karácsonyi nagydíját. 1930-ban kormánytanácsosi kitüntetésben részesült, 1932-ben pedig koronás érdemrendet és III. osztályú polgári érdemkeresztet kapott. 1995-ben az Úszó Hírességek Csarnokának tagja lett. Magyarországon több városban utca viseli nevét, és róla nevezték el a Császár-uszodát, valamint a Komjádi kupát.

Felhasznált források:

1.) Ághassi Attia (2020), „Egy évet sem élt, miután összerakta az első aranycsapatot”.
2.) „Mai születésnapos: Komjádi Béla, a zsidó hős, aki naggyá tette a magyar vízilabdát
3.) Siegman, Joseph (2000), Jewish Sport Legends. The International Jewish Sports Hall of Fame. Brassey’s: Washington D.C.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Ünnepek
Hogyan kívánjunk boldog purimot öt nyelven?
Közélet
Benjamin Netanjahu megérkezett Budapestre
2025. Április 03. / 08:11

Benjamin Netanjahu megérkezett Budapestre

Élet + forma
Miért visel Robert Downey Jr. egy chai nyakláncot?