A hónap elnevezése az akhád eredetű „tavito”, azaz „javulás” szóból ered. Ez arra utalhat, hogy a termőföldek számára előnyös hetek következnek a Közel-Keleten, ahol ilyenkor jótékony esők hullanak. Ne feledjük, hogy tévét 10-e (idén január 10-e) általános böjtnap (Táánit cibur) és általános gyásznap (Jom Hákádish Hákláli) a holokauszt emlékére, ezért e napon káddist mondunk a meggyilkoltak emlékezetére.
A világ teremtésétől számított újévtől tévét a zsidó naptár negyedik, míg niszántól számolva a tizedik hónapja. Csillagképe a Bak. A Tánách is a tizedik hónapként említi, méghozzá Eszter könyvében: „a tizedik hónapban, amely tévét hónapja". A „tévét" szó babilóniai eredetű, akhád nyelven „tavitonak” nevezik, ami javulást jelent: az esős időszaknak köszönhetően javulnak a mezőgazdasági kilátások.
Tévétben három böjt is vár ránk, igyekezzünk hát sokat enni az édes hanukai fánkból, míg csak lehet.
TÉVÉT NYOLCADIKA
Tévét 8-a azért böjtnap, mert ezen a napon fejezték be aTánách görög fordítását. Ennek az a magyarázata, hogy a Tánách idegen nyelvekre való fordítása a Tóra megszentségtelenítését, meggyalázását jelentette, így bölcseink szerint a Biblia görög nyelvre való fordítása súlyos bűn volt Izrael számára – hasonló vétek, mint az aranyborjú bűne.
A félelem nem volt alaptalan, hiszen a fordítások révén sokan félremagyarázták az írást, így például a rómaiak Rabbi Akivát és mártírtársait abszurd módon József elrablásáért ítélték halálra, holott a rabbi és társai sok száz évvel a bibliai József után éltek.
TÉVÉT KILENCEDIKE
Tévét 9-én van „Táánit cádikim" , azaz a jámborok böjtje, amely Ezra írnok, történetíró és hűséges munkatársa, Nechemja halálának napja. Ők voltak azok, akik a zsidóknak a babilóni fogságból való visszatérését vezették i. e. 460 körül.
Ezra i. e. 504-ben született és i. e. 421-ben halt meg. A Tanachban Ezra könyvét ITT olvashatják, Nechemja könyvét pedig ITT találják.
TÉVÉT TIZEDIKE
Tévét 10-e kétszeresen is böjtnap, hiszen Nebukadneccár , Babilón királya az i. e. VI. században e napon kezdte meg Jeruzsálem ostromát. A király vesztegzárral vette körül a várost, így éhezésre ítélte a szent város védőit, akik másfél évig álltak ellen hősiesen.
A böjtnapon – amely idén január 10-én reggel 5 óra 50 perctől 16 óra 41 percig tart – Tórát olvasunk reggel és este is.
Ezúttal a tévét 10-i böjt péntekre esik (ez az egyetlen böjtnap, amelyet pénteken, azaz a szombat bejövetele előtt is meg kell tartani).
Az 1950-es évektől tévét 10-ét az izraeli főrabbinátus „Táánit ciburnak”, azaz általános böjtnapnak hirdette meg a holokauszt emlékére. Egyúttal általános gyásznap is (Jom Hákádish Hákláli), így e napon káddist mondunk a meggyilkoltak emlékezetére.
Könnyű böjtöt és jó hónapot minden kedves hittestvérünknek!
(Forrás: Hegedűs.bzsh.hu – Eliezer Slomovits és Deutsch Gábor írásai alapján). Illusztráció: Dorothe/Pixabay