Braun Lucyt sokan ismerték, a közösség iránti odaadása és ikonikus, művészi értékű munkássága által. Bárhesz takarói, ünnepi terítői számos otthonban felbukkannak, míg zsinagógák számára tóratekercs takarókat, bima terítőket készített.
Kis üzlete hosszú évekig állt a Dohány utcai zsinagóga bejáratánál, ahol többek között textíliákat és különböző kerámia ajándéktárgyakat lehetett vásárolni. Életének utolsó évében fogalmazódott meg benne egy online bolt ötlete, ahol mindenki számára elérhetővé válnának munkái.
Lucy művészi alkotásai a hosszú évek alatt a zsidó liturgiai élet szerves részévé váltak.
Munkáiban gyakran ötvözte a herendi és habán motívumokat a zsidó vallási szimbólumokkal. Alkotásai közül kiemelkedik az Életfa motívum, amelyet először nővére halálának első évfordulójára tervezett, valamint az „Álommadár”, amelyet a „Szól a kakas már” című haszid dal ihletett, és amelyről a Lucy álommadara című film is szól.
Alkotásait több budapesti zsinagógában is megtalálhatjuk, de néhány munkáját a Cfáti Magyarajkú Zsidóság Emlékmúzeuma őrzi. Munkásságáról és a saját családtörténetéről szóló könyve megtalálható a Jad Vashem Múzeumban is.
Egyik legutóbbi, szívhez szóló projektje egy esküvői sátor volt a budapesti Bethlen téri zsinagóga számára, amelyet azzal a kikötéssel tervezett, hogy szabadon hozzáférhető legyen bárki számára, aki házasodni szeretne, de nincs rá pénze. Ez a hüpe tökéletesen példázza, milyen nagylelkűen és szeretettel fordult a zsidó közösség felé.
A Dohány zsinagóga előtti kis üzletnek köszönhetően Lucy baráti kapcsolatai a világ minden tájára kiterjedtek.
A legkülönfélébb emberekkel ismerkedett itt meg, köztük amerikai rabbik is, akikkel életre szóló barátságot kötött. – Hatalmas lélek volt ő, igazi emberi kapcsolatokra törekedett – emlékezett vissza Simonyi Andrea, aki Lucy 2021. május 6-án bekövetkezett halála után Bánó Szilviával együtt viszi tovább az online üzletet.
Szilvia és Andrea vállalták fel Lucy örökségének megőrzését és alkotásainak szélesebb körben való népszerűsítését.
A jövőben nagyon szeretnének újra visszatérni üzletükkel a Dohány zsinagóga elé is, ahol Lucy halála óta a kis helyiség üresen áll. Szeretnék ugyanabban a stílusban és szellemiségben folytatni ott a munkát, némi modernizálással ötvözve, ahogy korábban azt Braun Lucy is tette.
Bánó Szilvia, aki Lucy testvérének az unokája, a Lauder Javne Iskolában tanult. Gyógypedagógiai és festménybecsüs végzettsége van, és mélyen kötődik a zsidó kultúrához és művészethez.
– Lucy 2021 első felében bevont a webshop munkálataiba, amiben örömmel vettem részt – olvashatjuk Szilvia gondolatait a webshop oldalán. – Tőle tudom, hogy a testvére, Pista azt mondta magáról: „Zsidónak születtem, zsidónak nevelkedtem, zsidó maradok”. Én nem vallásos zsidó hagyományban nevelkedtem, de én is úgy gondolom, hogy zsidónak születtem, és zsidó maradok.
Simonyi Andrea, aki először az angol nyelvű levelezésben való segédkezése révén került kapcsolatba Lucyval, régóta dolgozik a keresztény és a zsidó közösségek közötti hidak építésén. A holokausztoktatás iránti elkötelezettsége és a Scheiber Sándor Gimnáziumban angol tanárként szerzett tapasztalatai által mélyen megérintette őt Lucy élettörténete és művészi hozzájárulása a közösség számára.
Az online áruházzal szeretnének maradandó emléket állítani Braun Lucy örökségének, folytatni az általa megálmodott munkát és minél több emberhez eljuttatni ezeket a különleges tárgyakat. Minden megvásárolható termék egy történetet mesél el és esszenciálisan kapcsolódik a zsidó vallás hagyományaihoz.
A tárgyakat katalogizálták és online elérhetővé tették.
A honlapon megtalálhatóak többek között díszes gyertyatartók, mezüzék, ünnepi tányérok, fűszertartók és ajándék hűtőmágnesek, valamint imakendők, kipák, hímzett házi áldások és könyvjelzők is.
Zucker-Kertész Lilla