A magyar holokauszt saját emlékek alapján

2024. Június 06. / 10:10


A magyar holokauszt saját emlékek alapján

– A Magyar Nemzeti Galériában megrendezett tárlaton bemutatott, zömmel 1944-1947 között készült, a közönség számára máig szinte ismeretlen műegyüttes megcáfolja azt az állítást, hogy a háború után tabu övezte volna a holokausztról való beszédet – ez az egyik legfontosabb üzenete az „Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállításnak, s a tárlat most megjelent katalógusának.

A Magyar Nemzeti Galériában tartották kedden az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállítás katalógusának bemutatóját. A rendezvényen Csősz László, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár főlevéltárosa beszélgetett a szerzőkkel. A kiállítás katalógusa külön magyar és külön angol nyelvű kötetben jelent meg, a kötetet Imre Réka tervezte, szerzői pedig Bohus Kata, Csapody Tamás, Farkas Zsófia, Kisantal Tamás.

MNG_bemutató-cimlap.jpg

A tárlat kurátora, s egyben a katalógus szerkesztője, Farkas Zsófia művészettörténész, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársa ennek kapcsán elmondta: „a kiállítás olyan egyedi és sokszorosított grafikákat, albumokat mutat be, amelyek a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg narratív, figuratív, sőt sokszor képregényszerű formában. Az itt látható képeket/albumokat a hazatérő túlélők saját élményeik alapján, gyakran az egyébként rájuk jellemző alkotói stílustól eltérően alkották meg”.

A 80 évvel ezelőtt lezajlott magyarországi holokauszt emlékezetét bemutató tárlat olyan egyedi és sokszorosított grafikákat, albumokat mutat be, melyek a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg. A tárlat kapcsán Farkas Zsófia így fogalmazott: „a zömmel 1944-1947 között készült, a közönség számára máig szinte ismeretlen műegyüttes megcáfolja azt az állítást, hogy a háború után tabu övezte volna a holokausztról való beszédet”. A kurátor hozzátette: „a holokauszt ábrázolhatóságának kérdése mindmáig érzékeny és sokat vitatott kérdés. A holokauszt eseményeinek, helyszíneinek képzőművészeti megjelenítése, a szemtanú művészek nézőpontja, a látottak művészi dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez – az idő múlásával, a túlélők emlékezetének halványulásával ezek az alkotások nélkülözhetetlen mementókká is válnak”.

A könyv megvásárolható a Magyar Nemzeti Galéria könyvesboltjában. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Mártírmegemlékezést tartottak Komáromban
Hírek, lapszemle
Teherán azonnali elhagyására szólított fel Donald Trump