Milyen lehetőségeid vannak, ha nem vettek fel sehova?

2020. Július 24. / 11:42


Milyen lehetőségeid vannak, ha nem vettek fel sehova?

Ha esetleg azok közé tartozol, akiknek nem sikerült felvételt nyernie egyetlen kiválasztott egyetemre vagy főiskolára sem, akkor jól figyelj, mert ez a cikk neked szól!

Teljesen elkeseredtél, mert tegnap kiderült, hogy nem sikerült elérned a választott egyetem vagy fősuli idei ponthatárait? Ne aggódj, még mindig nincsen semmi veszve! Magyarországon rengetegféle ingyenes szakképzésre (korábbi nevén OKJ-s képzésre) lehet jelentkezni, ha az érettségit már kipipáltad, ráadásul sok szempontból jól jársz, ha beiratkozol valamilyen szakra. Azért, hogy a lehető legszuperebb döntést hozhasd meg a tanulmányaiddal és a jövőddel kapcsolatban, alaposan kifaggattuk Salusinszky Andrást, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) Külkereskedelmi Technikum  igazgatóját.

Nem vettek fel sehova. Mi ilyen helyzetben az első teendőm?

Nagyon fontos, hogy nem szabad ilyenkor kétségbeesni, lehet más ingyenes képzéseket találni. Attól még, hogy valaki nem került be a felsőoktatásba, számtalan lehetősége van a továbbtanulásra. Érettségi utáni szakképesítést például mindenképpen érdemes szerezni. Ezen belül olyan szakot ajánlott választani, ami kapcsolódik ahhoz, amit az illető az egyetemen, főiskolán szeretne tanulni, mert az órák egy részét a későbbiek folyamán el tudja majd ismertetni, így azokat nem kell újra felvennie, nem kell levizsgáznia belőle. Ráadásul pluszpontokat is jelenthet a felvételi során, így a következő alkalommal még nagyobb eséllyel lehet pályázni a felsőoktatási helyekre.

Arra is mindig igyekszem felhívni a figyelmet, hogy olyan képzést érdemes ebben a helyzetben választani, ahol odafigyelnek arra is, hogy minél nagyobb óraszámban tanítsanak idegen nyelvet. Nálunk például minden beiratkozó 120 órás ingyenes képzést kap angolból, németből vagy olaszból. Összefoglalva a három legfontosabb dolog, amit érdemes tanulni, ha nem sikerült a felvételi, az a nyelv, az informatika és a szakma. Ezek által lehet valaki értékes szereplője a munkaerőpiacnak!

Ezek a képzések olyan tudást adnak, amivel már lehet boldogulni? Vagy érdemes utána megpróbálni újra az egyetemi felvételit?

Ha valaki mindenképpen szeretne diplomát szerezni, azt semmiképpen nem beszélném le. Ugyanakkor nem tekintem egy szakmának a megtanulását zsákutcának. Pláne, hogy egy ilyen végzettség gyakorlati tudást jelent, aminek segítségével akár dolgozhat is az illető a főiskola vagy az egyetem mellett.

Milyen előnyei vannak egy ilyen képzésnek?

Azért is jó egy ilyen technikumba (korábbi nevén szakgimnáziumba), mint a miénk, beiratkozni, mert ugyanazokat a juttatásokat élvezheti a tanuló, mint mondjuk a felsőoktatásban vagy korábban a középiskolában. Magyarul kap diákigazolványt, családi pótlékot, árvasági ellátást, fedezve van a tb-je. Gyakorlatilag egy csomó minden megoldódik, ami most, ebben a pillanatban problémának tűnik.

Mik a felvételi követelmények? Mennyire nehéz bekerülni?

Orientációs beszélgetést folytatunk minden jelentkezővel. Ezt azért tesszük, hogy meggyőződjünk róla, hogy a számára legmegfelelőbb szakot, szakmát választotta. Volt már olyan, akiről így derült ki, hogy a személyiségéhez, habitusához egy másik képzés való.

Nálatok vannak még szabad helyek?

Most, ebben a pillanatban még úgy látom, hogy igen, tudunk felvenni tanulókat, úgyhogy várjuk a jelentkezéseket szeretettel! A helyek persze rohamosan fogynak, hiszen ezek a szakok nagyon népszerűek, hiányszakmákról van szó. Most, hogy kiderült, hogy körülbelül 30 ezren nem kerültek be a felsőoktatásba, gyakorlatilag égnek nálunk a vonalak!

Mi jellemző a nálatok fellelhető képzésekre? Miben vagytok mások?

Főleg kereskedelmi és gazdasági vonalon mozgunk, minden képzésünk két éves, nappali vagy esti munkarendű. Fontos számunkra az úgynevezett duális modell, vagyis az elméletet a tanteremben, a gyakorlatot pedig valódi cégeknél, igazi munkakörnyezetben oktatjuk. Így mindenki jól jár, hiszen a tanuló azonnal helyt tud majd állni a munkaerőpiacon, a vállalatok pedig folyamatos utánpótlást kapnak. És persze ott van a már említett nyelvoktatás!

A legnépszerűbb szakképzéseink között szerepelnek  az idegennyelvű ipari és kereskedelmi technikus, a kereskedő és webáruházi technikus, a közszolgálati technikus, a logisztikai technikus, a pénzügyi-számviteli ügyintéző, szoftverfejlesztő és – tesztelő technikus, a turisztikai technikus, a vállalkozási ügyviteli ügyintéző szakmák

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek