A holokauszt nemcsak a múltról, hanem a magyar nemzet jövőjéről is szól

2025. Április 16. / 15:37


A holokauszt nemcsak a múltról, hanem a magyar nemzet jövőjéről is szól

– A tragédia nem csupán a magyar zsidó közösséget, hanem az egész országot sujtotta. És ennek a terhét évtizedeken át hordoztuk, hordozzuk – mondta emlékbeszédében Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára ma a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban. Közölte: az Európán és Észak-Amerikán végigsöpört antiszemita incidensek alapján fokozni kell az antiszemitizmus, a rasszizmus és a gyűlölet elleni erőfeszítéseket. 

A holokauszt magyar áldozatainak emléknapja alkalmából  tartott, a magyar kormány által szervezett megemlékezésen dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, a  Holocaust Közalapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte a résztvevőket. A zsúfolásig megtelt Páva utcai zsinagógában jelen voltak a magyar kormány képviselői – többek között Bóka János miniszter, valamint Fónagy János, Nagy János, Szalay-Bobrovniczky Vince államtitkárok –, ott volt Erdő Péter bíboros-érsek, megjelentek a Magyarországra akkreditált diplomáciai testületek képviselői, továbbá a hazai egyházak és más zsidó felekezetek vezetői. 

grósz_páva.jpgDr. Grósz Andor

Dr. Grósz Andor a köszöntőjében így fogalmazott: a vészkorszakban „jogszabályoknak álcázott embertelenség taszított több százezer magyar zsidó polgárt a társadalom peremére, ahonnan már csak egyetlen lépés választotta el őket a haláltábortól. És ezt a lépést – épp ma nyolcvanegy éve – megtették. 

Ezen a napon kezdődött meg a gettósítás, amelyet a deportálás, a népirtás követett. Nem sokon múlt, hogy a náci őrület teljesen véghezvigye ördögi tervét: a magyarországi zsidóság teljes megsemmisítését”.

Hangsúlyozta: a magyar zsidók, amennyire tehetségük és lehetőségeik engedték, hűséges és szorgos tagjai voltak a magyar hazának, és mégis, amikor bűnbakot kellett találni az első világháborús vereségért, az azt lezáró békéért, a társadalom egy része gyűlölettől és irigységtől vezérelve ezt bennük találta meg. 

– A politikai elit pedig – a helyett, hogy fellépett volna a terjedő antiszemitizmus ellen –, tovább gerjesztette és megpróbálta saját céljaira kihasználni a zsidóellenes indulatokat, majd a magyar közigazgatás hathatós együttműködésével a gyilkosok kezére adta a nőket és gyermekeket, aggastyánokat és életerős férfiakat, halálba küldte az egész közösséget – mondta dr. Grósz Andor.

Beszédének egyik leglényegesebb pontja az volt, hogy a holokauszt nemcsak százezrek életének kioltásáról szól, nemcsak a túlélők feldolgozhatatlan gyászáról, a generációkon át öröklődő traumáról, hanem arról a jövőről is, amelyet elvettek, vagyis egy egész nemzet közös jövőjéről. A hiányról, amely máig is érezhető. 

– Hány tanító, orvos, tudós, művész, munkás, hány lehetséges anya és apa, nagyszülő, család veszett oda? Mennyit veszített Magyarország, amikor saját polgárait a pusztulásba küldte? Tíz milliónál mennyivel több lakosa lenne az országnak ma? Mennyivel több Nobel-díjassal, olimpiai bajnokkal, nemzetközi elismeréssel büszkélkedhetnénk? Olyan kérdések ezek, amelyekre nincs válasz.

dipl..jpgA résztvevők egy csoportja

Dr. Grósz Andor kiemelte: ma, amikor ismét emelkedik az antiszemitizmus világszerte, amikor a gyűlölet újra utat keres magának, különösen fontos, hogy a jól hangzó „Soha többé” ne maradjon puszta szólam. Most kell gátat szabni a gyűlöletnek, s ez különösen fontos most, 2023. október 7-e után, amikor példátlan támadás érte Izraelt és a zsidó népet. 

– Pészachkor, a szabadság ünnepén még mindig 59 ártatlan túsz várja saját szabadulását, immár másfél év elteltével. És amikor újra a világ tűzbe borulhat, ha nem állítjuk meg idejében a gyűlöletet. Ez a történelem legfőbb tanítása – mondotta.

Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára mondott emlékbeszédet, amelynek kezdete egybecsengett a Mazsihisz-elnök szavaival: a nyolc évtizeddel ezelőtti tragédia nem csupán a magyar zsidó közösséget, hanem az egész országot érte. És ennek a súlyát évtizedeken át hordoztuk, hordozzuk. 

sztáray_páva.jpgSztáray Péter

Az államtitkár is szóba hozta október 7-t, s ennek kapcsán azt mondta: a Hamász támadása óta Európán és Észak-Amerikán végigsöpört antiszemita incidensek alapján fokozni kell az antiszemitizmus, a rasszizmus és a gyűlölet elleni erőfeszítéseket, s erre a magyar kormány ígéretett tett. A politikus közölte: október 7-e óta a nemzetközi szervezetekben aktívabb az Izrael-ellenes országok tevékenysége, az Izrael elleni diplomáciai és jogi támadások pedig megnyitják az ajtót az antiszemitizmus és a fizikai támadások előtt.

– De Magyarország következetesen kiáll Izrael mellett, ellenáll jogi eljárásoknak, tanácsadói véleményeknek, elfogatóparancsoknak és mindennek, ami Izrael helyzetét tovább nehezítené – jelentette ki Sztáray Péter. 

Mint mondotta: a kormány az antiszemitizmus megfékezéséhez szükségesnek tartja az oktatást, a zsidó-keresztény kultúra megőrzését, a szabad vallásgyakorlás biztosítását és a zsidó közösségek felvirágoztatását.

láderer_páva.jpgLéderer Tamás

A megemlékezésen beszédet mondott Léderer Tamás szobrászművész, holokauszt-túlélő, aki a gettósítás idején hat éves volt, így élénken emlékszik a történtekre, így a német seregek bevonulására is. Megemlékezésében felidézte a tragédiáktól terhes gyermekkorát, majd az életútját, s hangsúlyozta, hogy a zsidóságáról sokáig nem akart tudomást venni.

– Igyekeztem nem zsidó lenni, én csak egy tisztességes szobrász akartam lenni egy tisztességes országban – mondta. – De mindig azt éreztem, hogy mintha lenne velem valami baj, mintha más lennék, mint a többiek. Úgy döntöttem, a végére járok annak, hogy mi a baj velem. Elmentem a Vasvári Pál utcai zsinagógába, ahol találkoztam Oberlander rabbival egy délutáni istentiszteleten.

Az ezek után történtek változtatták meg a zsidósághoz és önmagához fűződő viszonyát, hiszen idővel ráébredt, hogy „csak annyi velem a baj, hogy zsidó vagyok”.

concerto_páva.jpgA Concerto Budapest művészei

A rendezvényt színesítette a Concerto Budapest zenészeinek előadása: a művészek Sosztakovics VIII. vonósnégyesének egyik tételét adták elő. Közreműködött Winkler Orsolya (első hegedű), Soós Áron (második hegedű), Soós Előd (brácsa) és Aranyos János (cselló). 

3000-2250-max (1).jpgSzáray Péter és dr. Grósz Andor az emlékműnél

A műsor után Biczó Tamás kántor énekelte el a Kél málé ráhámimot, Darvas István főrabbi mondott kaddist, majd a résztvevők elhelyezhették az emlékezés köveit az udvaron található emlékműnél.

Fotók: Ritter Doron

Borítókép: Darvas István főrabbi és Biczó Tamás kántor

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Feloldották a látogatási tilalmat a Mazsihisz Szeretetkórházban
Zsidó világ
A hét műtárgya: Tóravért
2025. Március 07. / 12:52

A hét műtárgya: Tóravért