Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője, Robert Palladino tett látogatást dr. Grósz Andornál, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökénél tegnap a Szövetség Síp utcai székházában. A találkozón a diplomata nagy nyitottságot mutatott arra, hogy a diplomáciai képviselet a jövőben segítheti a magyar-amerikai kapcsolatfelvételt különböző vallási, hitéleti, oktatási együttműködésekben.
Rendkívül jó hangulatú és előremutató megbeszélést folytatott egymással tegnap Robert Palladino, az USA budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője és dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke a Szövetség székházában. Elöljáróban a Mazsihisz-elnök tájékoztatta a diplomatát a Szövetség főbb jellemzőiről, céljairól, fejlesztéseiről.
Robert Palladino (jobbról) és dr. Grósz Andor az elnöki irodában
Majd Robert Palladino vázolta az új amerikai adminisztráció külpolitikájának legfontosabb vonásait. Ezek között megemlítette: a Trump-kormányzat számára kiemelten fontos a zsidó közösségek biztonsága nemcsak az Egyesült Államokban, de Magyarországon is, ahol Európa harmadik legnépesebb zsidó közössége él. A diplomata ugyanilyen kulcsfontosságúnak nevezte az Államoknak az Izraelhez fűződő, jó kapcsolatát, amely ugyancsak prioritás az adminisztráció számára. Hozzáfűzte: az Egyesült Államok számára a vallási élet, a hitélet szabadsága olyan alapérték, amely kormányzatokon átívelő jelentőséggel bír.
Robert Palladino kíváncsi volt arra, hogy a Mazsihisz jelenleg milyen kihívások előtt áll, mire dr. Grósz Andor kifejtette: súlyos probléma, hogy a vidéki taghitközségek – a holokauszt pusztítása miatt – mára kevés létszámmal működnek, pedig a vidéki hitélet fejlesztése fontos a Budapesten kívül élő zsidóság megszólítása szempontjából. Elérendő célként jelölte meg a fiatal, továbbá a szekuláris magyar zsidóság bevonását a zsidó életbe, ami leginkább kulturális jellegű rendezvényekkel oldható meg.
Hozzátette: a magyar zsidó közösség számára sokat jelenthet az amerikai segítségnyújtás a szervezetközi és egyetemközi együttműködések területén, hiszen a Mazsihisz fenntartásában működő Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemnek az USA-ban komoly lehetséges egyetemi partnerei vannak. Erre reagálva Palldino nagy nyitottságot mutatott arra, hogy a diplomáciai képviselet a jövőben segítheti a magyar-amerikai kapcsolatfelvételt különböző vallási, hitéleti, oktatási együttműködésekben.
Ha már az akadémiai élet szóba került: dr. Grósz Andor rákérdezett az ideiglenes ügyvivőnél arra, hogy mi várható az amerikai campusokon végigsöpört antiszemita hullám kezelésében. A diplomata elmondta: az adatok szerint az antiszemitizmus csökkenő tendenciát mutat az egyetemeken, ettől függetlenül a kormányzat természetesen figyelemmel kíséri ezt a folyamatot.
Fotók: M. Schmidt János
