A Mazsihisz gondozásában megjelent az 5779-es zsinagógai év naptára (luah), amely gyönyörű kiállítású kis kötet: fehér alapon aranyozott színű borítót kapott, és a betűk kiemelésében is az arany szín dominál. Legyen olyan szép évünk, mint amilyen szép lett ez a naptár!
A naptárban az előző évihez hasonlóan megtalálhatjuk az ünnepek és templomi szokások leírását, s más egyéb hasznos tudnivalókat, így különböző imákat, áldásokat (héberül ugyan, de fonetikus átírással, mind askenáz, mind szefárd kiejtéssel), sőt, található benne egy táblázat is, amely a 2018-2022 közötti ünnepek dátumát közli. A kiadvány 15 hónapos tagolású: 2018 szeptemberétől 2019 novemberéig tart.
Az előszót Radnóti Zoltán főrabbi, a budapesti rabbiság igazgatója írta, aki egyebek mellett így fogalmaz: ahhoz, hogy megismerjük és átéljük zsidó ünnepeinket és zsidó hétköznapjainkat, meg kell ismerni a zsidó naptárt, amely segít elmélyedni a zsidóságban. Mint a főrabbi utal rá: amikor a luah révén megtervezzük az időnket, nemcsak az ünnepeinkre készülünk föl, hanem újra és újra megtaláljuk a kapcsolatot saját múltunkkal és hagyományunkkal. „Azt vesszük észre – írja –, hogy a luahnak köszönhetően a régiek egyszerre csak közel kerülnek hozzánk, hiszen ők is e szerint éltek, e szerint voltak zsidók, bárhol is laktak a világon”. Hiszen szerinte nagyon is sok közünk van a régiekhez, mert ők azok, akik a ma zsidóinak is megadják a választ olyan kérdésekre, hogy hová mész, mi az utad? Márpedig abba az irányba kell tartanunk – fogalmaz Radnóti Zoltán –, ahol van értelme zsidónak lenni.
A kötet tartalmazza a Mazsihisz szervezeti egységeinek információit, a budapesti zsinagógai körzetek, a vidéki hitközségek, sőt, a környező országok hitközségeinek elérhetőségét, a kulturális, oktatási és szociális intézmények listáját, a rituális zsidó élet létesítményeinek főbb adatait, de megtalálhatók benne az EMIH intézményeinek elérhetősége is. Az egyházi létesítményeken kívül a kötet információkat közöl a fontosabb hazai zsidó intézményekről, ifjúsági és civil szervezetekről, alapítványokról, a fontosabb zsidó sajtóorgánumokról, körzeti periodikákról, zsidó honlapokról és blogokról.
A kötetet Radnóti Zoltán főrabbi szerkesztette Vadas-Várdai Anikó segítségével, a borító és a tördelés Tausz Gábor Ezra munkáját dicséri.
K. Zs.
