A szociális munkát végzők teljesítményét elismerő Jószolgálat-díjat ítélték meg a pécsi dr. Szántó László Szeretetotthonnak. A Pécsi Zsidó Hitközség által működtetett, 58 férőhelyes idősgondozó intézmény nevében a rangos díjat Budapesten vette át Goldmann Tamás, az elismerésben részesült otthon igazgatója, a Mazsihisz alelnöke.
A Pécsi Zsidó Hitközség elnöke a Dunántúli Napló kérdésére úgy fogalmazott, bizonyos abban, hogy a számos szociális otthon közül, ahol mind a legjobb tudásuk szerint végzik a feladatukat, azzal érdemelte ki az elismerést a pécsi intézmény, hogy egyedi programot dolgoztak ki a hozzátartozók bevonására. A családbarát modell lényege, hogy a szeretetotthonban élők hozzátartozóival is szoros kapcsolatot tart az intézmény.
Ez az úgynevezett mentorprogram, amely a lakók, a család és az intézmény integrációját segíti, valamint a folyamatos kommunikációt szolgálja például úgy, hogy az időseknek a hozzátartozókkal közös szabadidős tevékenységet, kulturális programokat szerveznek. Elérhetővé tesznek olyan alternatív fejlesztő tevékenységeket is, mint például a babaterápia vagy a kutyaterápia. A hozzátartozók aktív szerepet is vállalnak a szeretetotthon hétköznapjaiból, például zenés műsorokon lépnek fel, vagy éppen születésnapokat tartanak az idősek körében – árulta el az igazgató.
A Jószolgálat-díj – amelynek, mint korábban megírtuk, közönségdíjának döntőse volt Cserdi polgármestere, Bogdán László – győzteseit a hét nagy magyarországi segélyszervezet (Katolikus Karitász, a Magyar Református Szeretetszolgálat, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, a Magyar Vöröskereszt és a Johannita Segítőszolgálat) delegáltjaiból és az alapító képviselőiből álló zsűri választja ki a jelölések alapján. Az 500 beérkezett jelölésből évente mindösszesen12 kategóriában nyerhetik el a jelöltek a díjat.
A Twickel-Zichy Mária Terézia Alapítvány 2016-ban azzal a célkitűzéssel alapította a díjat, hogy a szociális gondozási munka különböző területein dolgozók áldozatos és példaértékű munkáját bemutassa, valamint a szociális életpályákat népszerűsítve azok társadalmi elismertségét növelje.
