„Mindenkinek megosztva"
Átadták az idei Hanukatalizátor Díjat a budapesti Bálint Házban, ahol több százan gyűltek össze az ünnepi esemény alkalmából.
Az egyéni jelöltek közül Radnóti Zoltán rabbi, a Zsidó Közösségi Szeretetszolgálat alapító tagja, míg az innovatív szervezetek, közösségek kategóriájában a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár 100 év – 100 tárgy című kiállítása kapta az idei Hanukatalizátor Díjat. Az elismeréseket a budapesti Bálint Házban adták át kedden este, a Hanuka ünnep negyedik napján.
Egyéni kategóriában idén Borgula András, Czink Tamás, Dési János, Gráner Marian, Kőszegi Zsófia, Márkus Sándor, Mayer András és Mayer Gábor, Radnóti Zoltán, valamint Szilágyi Erzsébet, míg a közösségi produkciók, szervezetek közül a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár már említett kiállítása, valamint az Adománytaxi, az Éld át! projekt, a Tolerancia méter – Az Élet Menete Alapítvány, a Szakácskönyv a túlélésért tantermi projekt - Gólem Színház, Centrópa, Haver, a Talmud nem csak nőknek és a Zsidó mesék 2 kapott jelölést a Hanukatalizátor Díjra.
A rendezvényen Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház igazgatója azt mondta: a díjat pár évvel ezelőtt azzal a céllal alapították, hogy méltó módon ismerjék el azokat, akik kiemelkedően aktívan veszik ki részüket a zsidó közösségi élet építéséből. Hozzátette: a Hanukatalizátor Díj súlyát az adja, hogy nem zsűri vagy bizottság ítéli oda az elismerést, hanem maga a közösség szavaz róla. Beszédet mondott Kiss Henriett, a Mazsihisz alelnöke is, aki mind a díjátadás, mind a Hanuka alkalmából emlékeztetett a zsidó közösség építésének és erősítésének, valamint a hagyományok továbbadásának fontosságára.
Az elismerés átadása után Radnóti Zoltán rabbi érdeklődésünkre azt mondta: nem számított rá, hogy ő lesz a díjazott, csak reménykedett benne, hiszen a kezdeményezést egyrészt nagyon fontosnak tartja, másrészt a jelöltek névsora kiváló volt. Arra a kérdésünkre, hogy a jelöltek közül ő maga kinek adta volna a díjat, a rabbi azt válaszolta: ha csak rajta múlt volna, akkor mindenkinek megosztva, mert minden jelölt megérdemli, hiszen mindannyian a magyar zsidóságért dolgoznak, azért, hogy ez a közösség még szebb, jobb és potensebb lehessen. Mint fogalmazott: nagy dolognak tartja, hogy ő vehette át a díjat, hiszen az eredmény közönségszavazáson múlt, amit sokra értékel.
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár díjazott kiállítása – az intézmény honlapján olvasható ismertetés szerint – az 1916 januárjában egy budapesti Hold utcai magánlakásban megnyílt Magyar Zsidó Múzeum gyűjteményének alakulását mutatja be. A centenárium tiszteletére száz tárgyat állítottak ki a bekerülésük sorrendjét követve egészen napjainkig. Minden tárgy története egyedi és különleges, de ha együtt nézzük és értelmezzük őket, akkor megismerhetjük a magyarországi zsidók történetének és kultúrájának szinte minden rétegét – írják a honlapon.
Kácsor Zsolt