Táncban kelti életre a mártír hősnő sorsát a Győri Balett

2024. December 11. / 19:20


Táncban kelti életre a mártír hősnő sorsát a Győri Balett

Már az induló zene első akkordjai is beférkőznek a nézőbe, a zsigereinkbe furakodó dallamok a Győri Balettól megszokott látványvilággal párosítva újabb katartikus élményt garantálnak a táncszerető publikumnak. A mártír hősnő históriáját elsőként 2024. december 17-én, kedden este 8 órakor a Rumbach Zsinagógában láthatja a nagyérdemű. A győr+média munkatársai a próbán jártak. Jegyárak: 4900 forint. Jegyvásárlás ide kattitnva.

eli-eli-proba-1.jpg

1944. november 7-én végezték ki a nyilas rémuralom alatt Szenes Hanna költőt, az ellenállási mozgalom mártírját, Izrael nemzeti hősnőjét. A holokauszt 80. évfordulója alkalmából Velekei László érzékeny és megindító koreográfiájával mutatja be a Győri Balett társulata az Eli, Eli című produkciót, mely egy elszánt, tettvágytól fűtött zsidó lány életútját dolgozza fel, egy mártírét, aki a végsőkig hallgatott és nem kért kegyelmet.

Az együttes nem fél a nehéz, szívszorító témák feldolgozásától, a tragédia, a végsőkig való kitartás és az időtlen tanítás Szenes Hanna rövid életét körbeszőtte, ez a láthatatlan háló pedig ezúttal a nézőteret lepi majd be.

eli-eli-proba-2.jpg

A fiatal lányban a zsidótörvények hatására erősödött fel a cionizmus. Olyannyira, hogy 1939-ben kivándorolt Palesztinába, ahol csatlakozott a Haganához, egy cionista fegyveres szervezethez. Szenes Hanna egyike volt azoknak az ejtőernyősöknek, akiket a brit haderő kiképez, hogy megakadályozzák a magyar zsidók deportálásának tervét. Elfogták, bebörtönözték és megkínozták. De ő csak hallgatott. Golyó általi halálra ítélték. Nem kért kegyelmet.

„Egy kedves barátom javaslatára kezdtünk el Csepi Alexandrával foglalkozni a történettel. Azonnal lett 4-5 vízióm és nagyjából 24 óra leforgása alatt fejben el is készítettük Szandival a művet.  A darabválasztásaim során prioritás, hogy egy ember legyen a középpontban.

eli-eli-proba-3.jpg

A cselekményes balett mindig is közel állt hozzám, a klasszikus táncszínházi nyelvezet mellett tettem le a voksomat. A holokauszt emlékévében szerettünk volna valami maradandót alkotni. "Ez egy szomorú történet, egy lányról, aki kiáll a hite mellett, nem enged a kitűzött céljaiból és azt látom, hogy ezekre a tanításokra mindig is nagy szükség volt és lesz is a jövőben. A művészetemmel próbálom ezt a rezonanciát erősíteni”  – mesélt a produkció hátteréről a társulat direktora.

eli-eli-proba-4.jpg

Velekei László úgy fogalmazott, hogy mikor Csepi Alexandrával beleásták magukat Hanna életébe, nem volt kérdés, hogy a színpadon szeretnék viszontlátni a hősnő életének főbb mozzanatait. Ezt erősítette meg a dramaturg is.

„Szeretjük a kivételes karakterrel bíró nőket, még akkor is ha tragikus a sorsuk. Egyértelmű volt, hogy melyek azok a történések, amelyeket mindenképpen szeretnénk megragadni , ezért is lett végül az alcím, hogy Táncképek Szenes Hanna életéből. Tényleg egy nap alatt összeállt a librettó, annyira megindított mindannyiunkat ez a különleges élet. A bennünk keltett érzéseket szeretnénk átadni, így nem egy didaktikus előadás készült, de ez egyébként sem jellemző az együttesre”  – fogalmazott Alexandra.

eli-eli-proba-5.jpg

A mártír hősnő históriáját elsőként december 17-én Budapesten, a Rumbach Zsinagógában láthatja a nagyérdemű, Győrben 2025-ben a Magyar Táncfesztiválon debütál a fájdalmas mégis felemelő táncjáték, Gábor Audrey operaénekes közreműködésével.  

Az előadás a MAZSÖK, a MAZSIHISZ, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Maecenas – a Táncművészetért Alapítvány és a Győri Balett támogatásával jött létre.

eli-eli-proba-6.jpg

Forrás: győr+média
Galéria: O. Jakócs Péter

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„És Jákob így szólt atyjához..."
2024. November 28. / 09:19

„És Jákob így szólt atyjához..."

Judaizmus
Bava Batra 164: "Jehuda HáNászi megfenyíti a fiát"