Lőwy Dániel Sárga csillag Kolozsváron című könyvének második kiadása még több dokumentummal, vallomással, visszaemlékezéssel teszi egyre teljesebbé a kolozsvári holokauszt képét, és megrendítő emléket állít a kolozsvári zsidóság sorsának. A könyv nem csupán történelmi tabló, hanem egy élő visszaemlékezés, amely felidézi a veszteségeket, a megalázottságot, a város lakóinak közönyét, amivel a zsidók meghurcoltatását követték, és a bátorságot is, amit a menteni próbáló emberek tanúsítottak. Évtizedek kitartó munkája van a könyv mögött, a szerző fáradtságot nem ismerve tett adatot adat, interjút interjú mellé, hogy abból, amit összegyűjtött egy méltó emlékművet emeljen – nemcsak Kolozsvár zsidóságának, hanem mindannyiunk számára.
Lőwy Dániel Kolozsváron született, itt érettségizett, itt szerzett vegyészmérnöki diplomát, és eredeti pályáján is Romániában indult el. A '90-es években került ki az Egyesült Államokba, tanulni, tanítani, kutatni, ahol aztán régi szenvedélyét, a kolozsvári zsidó közösség történetének dokumentálását új szintre emelte. Egyre szenvedélyesebben kezdte kutatni és publikálni a kolozsvári zsidóság múltját, különösen a második világháború alatti meghurcoltatás és tragikus pusztulás dokumentumait, túlélők tanúvallomásait.
Első nagyobb történeti munkája, A téglagyártól a tehervonatig (1998), a kolozsvári zsidóság történetét ismertette a kezdetektől a világháborús tragédiákig. A kötet jelentősen bővített változata, A Kálváriától a tragédiáig címmel, 2005-ben jelent meg, ebben Schvarcz Réka és Szőcs Géza közreműködésével még több túlélő vallomását és történelmi dokumentumot dolgozott fel. Ezek az írások meggyőző hitelességgel mutatják be a közösség sorsát: Lőwy célja az volt, hogy a történelemkönyveknél személyesebb, de ugyanakkor részletes, pontos képet nyújtson a második világháború alatti Kolozsvárról.
Legismertebb munkája, a Sárga csillag Kolozsváron , 2017-ben jelent meg. A könyv különlegessége, hogy a szerző nemcsak levéltári dokumentumokat, hanem interjúkat és a szemtanúk vallomásait is felhasználja, így tárva fel a zsidóellenes intézkedések fokozatos bevezetését és a helyi lakosok reakcióit. Részletesen elemzi, hogy a közösség miként élt meg egy-egy sorsdöntő intézkedést, miként oszlott meg a város lakossága a háború alatt: voltak, akik segítettek, de sokan közömbösen vagy akár ellenségesen viszonyultak a zsidósághoz.
A Koinónia kiadónál jelent meg most a második, bővített kiadása a kötetnek, ezt mutatták be a szerző jelenlétében a kolozsvári zsidó kulturális központban. A könyvbemutatón Szilágyi-Gál Mihály filozófus beszélgetett a szerzővel, és több olyan kérdést is felvetett, amelyek az életmű és a kutatói munka mélyebb mozgatórugóit igyekeztek feltárni. Szilágyi-Gál azzal kezdte, hogy emlékeztette a közönséget Lőwy eddigi munkáira, és arról érdeklődött, hogyan és miért kezdett el egy vegyész az Egyesült Államokban a kolozsvári holokauszttal foglalkozni.
A cikk teljes terjedelmében a TransTelex oldalon olvasható.