Súlyos állapotban van Tony Curtis

2010. Július 18. / 21:46


Súlyos állapotban van Tony Curtis

Csontos Tibor / Forrás: Mix online


Légzési zavarok miatt egy las vegas-i kórházba vitték Hollywood hercegét, a világhírű, magyar származású filmszínészt, Marilyn Monroe egykori csóktanárát.



Tony Curtis utoljára a múlt tavasszal járt Budapesten, hogy bemutassa magyarul is megjelent életrajzi könyvét.

Mindig is féltem a betegségtől, pár évvel ezelőtt nagyon beteg voltam - mesélte jó barátjának, Simonyi András volt washingtoni nagykövetünknek a vele készített interjúban. Most pedig ismét kórházban van a nyolcvanöt éves Amerika-kedvenc, akit légzési nehézségekkel ápolnak Las Vegasban, a szakemberek szerint ez a betegség visszafordíthatatlan. Sajnos, Hollywood hercege, az Universal Studio és Marilyn Monroe csóktanára, majd' negyven film sztárja, akitől Elvis Presley ellopta ikonikus hajviseletét, s akit a Beatles a huszadik század meghatározó figurájaként feltett a Bors őrmester című nagylemezének borítójára, többet már biztosan nem jöhet haza, s nem sétálhat többé édesapja szülővárosában, Mátészalkán sem.

Ahol régóta azt szeretnék, hogy a hajdani szalkai pruszliszabó, Herman Schwarz világhírű fiának, Tony Curtisnek azt jelentse Szalka, ami Elvis Presley-nek Memphis. Mátészalkán büszkék arra, hogy magukénak tudhatják Tony Curtist. Régi tervük volt, hogy Tony kiállítsa festményeit a helyi zsinagógában és Mátészalka azt jelentse Tony Curtisnek, amit Memphis Elvis Presley-nek. Tony Curtis először 1985-ben járt a városban, ahol azt írta a helyi múzeum vendégkönyvébe: "Keresem apám lábnyomát a mátészalkai utcákon!" Legközelebb 2004-ben hívták meg, hogy a Pro Urbe-díjjal vigasztalják, ha már szobrot nem állítottak neki. Ekkor dicsekedett azzal, hogy nincs annyi magyar a világon, amennyi nőt ő már megcsókolt, és ezért sem lehetett volna belőle például pap. Ilyen mondatokat a világsajtó is szívesen idézne, a város mégsem használta ki soha szülöttjük fiának a világhírét. A feltételezett szülői házon sem díszeleg emléktábla, amely hirdetné, hogy innen vándorolt ki 1922-ben Schwarz Hermann először Londonba, majd New Yorkba, ahol későbbi feleségével, Helénnel is megismerkedett. Bronx városrészben pedig három évvel később megszületett a kis Bernard Schwarz, akit Tony Curtis művésznéven dédelgetett világhírűvé a hollywoodi álomgyár. Egyébként Mátészalkán a mai Kossuth utcában a zsinagóga melletti házat emlegetik Schwarzék lakóhelyeként.

Sokan azt hitték, a város jól megél a művész szalkai származásából, még az is elterjedt, hogy a helyi zsinagógát például Tony Curtis pénzéből újították fel. A város vezetése hiába mondta, nem a pénz miatt szeretnék a kapcsolatot tartani vele, hanem hogy nyilatkozataiban említse meg Mátészalka nevét. Évekkel ezelőtt levelet is írtak neki, azt kérték, népszerűsítse Szalkát, a szalkai embereket és jelenítse meg a települést, bárhol is jár a világban. Ottjártakor lovas hintón vitték körbe a városban, nagyon ízlett neki a szatmári pálinka és a töltött káposzta. A helyi cigányok húzták a fülébe a kedvenc nótáit.

A hercegnek hat gyereke van, egyik fia huszonhárom évesen halt meg heroin túladagolásban, hat unokájából négy a családban született, kettőt színésznő lánya, Jamie Lee Curtis fogadott örökbe. Mátészalkán nem élnek már rokonai, bár sok az önjelölt erre a címre. Tony Curtis büszke a gyökereire, ott volt a Szabadság, szerelem című filmjének 2006-os washingtoni bemutatóján is. Simonyi András meséli, hogy a vetítésre a Fehér Házban, az elnöki moziban került sor, ahol Tony Curtis is megjelent, ő utoljára jó barátjánál, Kennedy elnöknél járt a White House-ban.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek