Mily nehéz embernek lenni – Egy százéves háziorvos visszatekint

2025. Február 12. / 13:18


Mily nehéz embernek lenni – Egy százéves háziorvos visszatekint

Körmendi doktor úr régi vágású humanista, aki még mindig nem veszítette el hitét az emberben az elmúlt százkét év során. Dr. Körmendi István: Egy százéves háziorvos visszatekint című könyvét ajánljuk.

Ismerjük ezeket a történeteket, Radnóti Miklós antik auktorokkal és a Bibliával vágott neki a munkaszolgálatnak, Szerb Antal barátai, Halász Gábor és Sárközi György a Vulgata-fordításban idézték a zsoltárt a mélységből szólván Weöres Sándornak, a 20-as évei elején járó Körmendi István, akit nem hagytak az orvosin tanulni, mert zsidó volt, orvosi tankönyvvel a batyujában vágott neki a magyar holokausztnak.

körmendi-borito.jpg

Az emberben hinni nem más, mint hinni az embert formáló műveltségben, a Bildungban, a nemzet – és az emberiség – csinosodásában. A jóságban, a segítség erejében. Az orvostudomány fejlődésében és a IX. szimfóniában. Ezek Körmendi István doktor úr máig, mindennek ellenére megőrzött hitei, egy művelt, együttérző, liberális, magyarrá váló, de zsidó kötődéseit őrző neológ polgárcsaládtól örökölt meggyőződései, amelyek élni segítettek, neki és másoknak. Neki túlélni mélységesen megsebzett, de hívő lélekkel a holokausztot, háziorvosi praxisa páciensei számára pedig az általa diagnosztizált és kezelt betegségeket. 

Körmendi doktor legendás diagnoszta, de ha látja is a baj súlyosságát, hisz a terápiában, hiszi, hogy gyógyítható. Az egyes betegről is ezt hiszi és rólunk is általában. Erről a makacs hitről mesél a könyv, még az elkeseredett sorokból is kihallatszik ez a remény, a felvilágosodás végső reménye, hogy az észhasználat, amelynek lehetőségében mind osztozunk, az ész munkájától fűtött "haladás" létrehozza az Ész Államát és benne az embertestvériséget. Ha nem hinné, nem tudna gyógyítani, írni, figyelni, dolgozni lassan nyolcvan éve.

Fotó: Kincses GyulaFotó: Kincses Gyula

Az embert a munkája, a hivatása méri meg, hogy mit vált be a talentumból, amelyet ő is és mi mind megkapunk. Elni annyi hite szerint -és itt valóban összekapcsolódik a polgári ethosz és a protestáns munkaetika – mint dolgozni, dolgozni annyi, mint segíteni. Mindenkinek, a sebesült Wehrmacht-katonának is Budapest ostromának idején. A hivatás szellemében.

És. Az ő élete tanúságtétel hitei mellett, hogy igenis így van, hogy az Örömóda, ha nem látszik is még most, igazat beszél. Ez a szép könyv, amelyben Körmendi István egy szép, nagyszabású életről mesél, védőbeszéd az Örömóda mellett. A haladás, a fejlődés, a józanság és megértés mellett. Mélyen zsidó könyv is, amely felett Mózes szelleme lebeg, akinek – Michelangelo munkáját másoló – szobra végigkísérte íróasztala mellől Körmendi doktor orvos édesapja és Körmendi doktor életét.

A könyv első lapjain feltűnik Honthy Hanna, utolsó oldalain a dédunokák. Átfog és összekapcsol múltat és remélt jövendőt egy fájdalmas, nagy élet jussán. És neki lesz igaza. Isten éltesse a 102 éves memoárírót, Körmendi Istvánt, vegyék meg ezt a könyvet és majd olvassanak bele újra meg újra, ha hiteles vigaszra vágynak. Jól fog jönni.

Vári György írása

Dr. Körmendi István: Egy százéves háziorvos visszatekint; HAFICAMM Kiadó Kft.; 2024.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek