Igazán különlegesen telt a Rumbi Tanház évzáró ünnepsége, amelynek fénypontja két kivételes fiatal lány, Dickmann Luca és Kárász-Gyenge Veronika bát micva ünnepsége volt a Rumbach zsinagóga történelmi falai között.
Hónapok óta tartó odaadó felkészülés vezetett ehhez a naphoz, ami alatt a két lány elmélyedhetett a tanulásban, elsajátította az áldásokat és megírhatta szívből jövő beszédét a nagy napra. Rapi-Legény Zsuzsi, a Rumbi Tanház vezetője beszámolt arról, milyen sok energiát tettek bele mindketten, hogy megfeleljenek az előírásoknak. A felkészítő tanáraik Rapi-Legény Zsuzsa és Árvai Gábor voltak.
Ezen a gyönyörű vasárnapon várakozásteljes izgalom töltötte meg a zsinagógát, amikor család, a barátok és a Rumbi Tanház gyermekei összegyűltek, hogy tanúi legyenek a lányok bát micvájának. Az eseményt aprólékosan megtervezték, hogy tükrözze a két fiatal hölgy személyiségét és az ünnepséggel kapcsolatos elképzeléseiket.
Az egész rendezvényt ennek rendelték alá: onnantól kezdve, kik Luca és Veronika leginspirálóbb tórai szereplői, ki az az ősanya, aki a leginkább megragadja őket, egészen addig, hogy a modern világtörténelem inspiráló zsidó női alakjai közül ki az, aki a legnagyobb hatást gyakorolta rájuk. Így a felkészüléssel telt beszélgetések alkalmával sikerült megismerni a lányok elképzeléseit, gondolatait a zsidósággal és önmagukkal kapcsolatosan.
Rapi-Legény Zsuzsi szerint az előkészületek lehetővé tették, hogy a lányok bizalommal és örömmel várják a bát micvájukat, elmélyítve kötődésüket a hagyományokhoz. A nagy nap igazán meghitt és személyes élménnyé vált így számukra, amelyet felszabadultan vártak mindketten.
– Itt tényleg a vallás a zsidóság és a női lélek mutatkozott meg – jegyezte meg, megragadva az ünnepség lényegét.
A programon jelen voltak közeli hozzátartozók, barátok, és természetesen a Rumbi Tanház gyermekei is, akik fontos szereplőivé váltak a két lány mindennapjainak is, hiszen a jövőben, mint mádrihok fognak dolgozni a Tanházban, ezt megelőzően pedig közel egy éven keresztül lelkesen segítettek, hétről hétre jelen voltak a gyerekek életében, hogy tovább adják a tudásukat és segítség a munkát. Jelenlétük inspirációként hatott a kicsiknek, akik Luca és Veronika által is láthatták, tudással hova lehet eljutni, ezen a napon pedig együtt ünnepelhettek velük.
Az, hogy ez a nap tényleg róluk szólt, megmutatkozott a vizualitásban és a külső elemekben is. A lányok személyiségét tükröző csodás, tematikus dekoráció, hangulatos dizájnelemek fogadták a vendégeket. A fotófalnál a család és a barátok megörökíthették az örömteli pillanatokat.
Érdekesség, hogy sokszor volt már rá példa, hogy a Rumbi Tanház programjaiba bekapcsolódtak az odatévedő turisták, és most sem volt másképp: Zsuzsi elárulta, hogy mindig nagy szeretettel fogadják őket, ha tanítás van, ünnep, magukhoz invitálják őket a tanház szervezői.
A bát micva egyik legmeghatóbb pillanata egy Párizsban élő New York-i család látogatása volt, akik a zsinagógai tárlatvezetés során csöppentek bele az ünnepségbe. A családot megérintette a szíves fogadtatás és az, hogy még az ünnepi kiduson is vendégül látták őket. Mint kiderült, egy 90 éves magyar holokauszt túlélő, Darvas Gyuri érkezett a Rumbachba távol élő családtagjaival, akik meghatottan mesélték, milyen sokat jelentett nekik, hogy itt lehettek, mert nehéz számukra megélni a zsidóságot Párizsban, és csodás látni Budapesten, ebben a káprázatos közegben, hogy a magyarországi zsidó hitélet ilyen szabadon és ilyen biztonságban, csodálatosan működik. Köszönetük jeléül cedakát adtak a Tanház részére.
Ezen érzelmi töltettel bíró pillanatok mondhatni tényleg nemzetközivé teszik a Tanházat, közel hozzák egymáshoz a zsidó lelkeket, főleg így, hogy egy holokauszt túlélő fantasztikus ember is részese lehetett egy ilyen meghitt és fontos ünnepségnek.
A bát micva ünnepség összekapcsolódott a Rumbi Tanház évzáró rendezvényével, ezzel pedig egy önfeledt kerti parti vette kezdetét.
A Luca és Veronika kedvenc színeiben – lila és zöld – készült ételeket felvonultató catering az eseményre fordított gondosságról és kreativitásról tanúskodott. A konyha unikális receptúrákkal készült, amiket kifejezetten erre az alkalomra fejlesztettek ki.
Az évzáró ünnepségen olyan népszerű játékos programok is helyet kaptak, mint a jelvénykészítés, az álefbetes karkötő készítése és az örök kedvenc arcfestés, így biztosítva a szórakozást és a játszva tanulás lehetőségét minden jelenlévő gyermek számára.
A rendezvény zárásaként Rapi-Legény Zsuzsa izgalmas terveket osztott meg a Rumbi Tanház jövőjével kapcsolatban, többek között mozgásterápiát, angol és héber nyelvtanfolyamokat, valamint a programok vasárnapokon túli bővítését tervezik. A közelmúltban megrendezett események, mint a Lag Baomer és a Savuot sikere – amelyek közel 180 résztvevőt vonzottak – bizonyítják a Tanház iránti növekvő érdeklődést a családok körében.
A Tanház egyik legfontosabb újítása, hogy elindított egy mádrih toborzást, amelynek keretében 4 szerencsés fiatalt választanak ki, akik részt vehetnek a programszervezésben, munkájukkal járulhatnak hozzá a rendezvényekhez.
– Nagyon boldogan fogjuk elkezdeni a szeptembert – mesélte Rapi-Legény Zsuzsi –, de addig sem állunk le: a bát micvás mádrihokat bedobjuk a mély vízbe, ugyanis a nyári napközi táborunkban és a füredi egyhetes családi táborban is immár főállásban dolgoznak majd.
A jövőre nézve tehát a Tanház folytaja küldetését, hogy játékos és aktív környezetet teremtsen a zsidó oktatás szellemében az érdeklődő kisgyerekes családoknak. Luca és Veronika bát micvája nem csupán a lányok számára mérföldkő, hanem a Rumbi Tanház életében is az, hiszen jelképezi a kitartó tanulást és a közösségi szellem erejét.
Zucker-Kertész Lilla