Tudományos pályázat – egyetemi és főiskolai hallgatók munkáit várjuk

2024. December 09. / 14:40


Tudományos pályázat – egyetemi és főiskolai hallgatók munkáit várjuk

Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE), a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Goldziher Intézet pályázatot hirdet egyetemi és főiskolai hallgatók számára. 

A pályázat célja olyan hallgatók tudományos munkájának elismerése és további kutatásainak bátorítása, akik zsidó történelemmel, kultúrával szeretnének foglalkozni. Az eddigi kiírásokhoz hasonlóan fontosnak tartjuk az interdiszciplináris és multidiszciplináris megközelítéseket, és az idei témakiírásokkal ismét ilyen típusú dolgozatok elkészítésére szeretnénk lehetőséget adni.

A pályázaton alapképzésben, mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben, felsőfokú szakképzésben és doktori képzésben tanuló hallgatók egyaránt részt vehetnek. Két vagy többszerzős dolgozatokkal is lehet pályázni. Ez esetben a pályázók a díjakból a hozzájárulás arányában részesülnek, a hozzájárulás arányáról a mellékelt űrlapon kell nyilatkozni.

A dolgozatnak legalább 80 (nyolcvan) százalékban a Mazsihisz, az OR-ZSE és a Goldziher Intézet 2024/2025-ös akadémiai évben meghirdetett pályázati kiírásra készült dolgozatnak kell lennie, amiről a pályázónak a mellékelt űrlapon szintén nyilatkoznia kell.

PÁLYÁZATI TÉMÁK ÉS LEÍRÁSUK:

Magyar rabbik élete és munkássága a holokauszt előtt

A magyarországi zsidó közösségek fejlődésének minden korszakban meghatározó alakjai a vallási vezetők, a rabbik. Aktivitásuk révén formálódtak a hazai zsidó irányzatok, aktív részesei és elszenvedői voltak a történelem sorsfordító pillanatainak és tragédiáinak. Hitéleti teendőik mellett folytatott, kiterjedt vallásjogi és tudományos írói, fordítói munkásságuk eredménye mára hatalmas szellemi örökséget képez. Olyan kiemelkedő személyiségek voltak közöttük, akiknek hatása messze túlmutatott korukon, mint Bacher Vilmos és Blau Lajos, a Rabbiképző legendás igazgatói; Kohlbach Bertalan, a hazai zsidó folklórkutatás egyik megalapozója; Neumann Ede, az Országos Rabbiegyesület egykori elnöke; a nők részére Mirjam címen imakönyvet író Kiss Arnold budai főrabbi; vagy épp a holokauszt áldozattá vált Silberfeld Jakab békéscsabai főrabbi, aki doktori disszertációjában a lélekvándorlás tanának megjelenését vizsgálta a zsidó irodalomban. Életútjuk és sokrétű tevékenységük kutatása révén az érdeklődő kutatók értékes adalékokkal érdemben árnyalhatják a hazai zsidóság történetéről alkotott képünket. Jelen kiírásban olyan, a holokauszt előtt működő rabbik életének és pályájának a bemutatását várjuk, akik pályájuk egy részében az 1877-ben megnyílt Rabbiképző Intézethez kötődtek.

A magyarországi zsidó oktatás története

A holokausztig Magyarországon kiterjedt, a közösségek eltérő lélekszámának, erőforrásainak, célkitűzéseinek, vallási irányzatválasztásának megfelelően sokszínű zsidó oktatási intézményi hálózat létezett. Az ortodox közösségek igényeit sok olyan alap- és középfokú vallási nevelést szolgáló héder és jesiva elégítette ki, amelyek működéséről máig nagyon keveset tudunk. Ugyancsak várat magára a neológ és a Status Quó hitközségek által létrehozott elemi és polgári iskolák, sőt az egykori tanítóképzők történetének megírása is. A holokauszt során a hazai vidéki zsidó oktatási intézmények többsége is végleg megszűnt, mégis, az újrakezdők emberfeletti erőfeszítéseinek révén több helyen találunk adatot újrainduló hitközségi iskolákról, talmud-tórákról, jesivákról, amelyek története ugyancsak kevéssé ismert. A kiírás célja, hogy inspirációt adjon a helytörténet iránt érdeklődőknek a hazai zsidó oktatás egyes intézményeinek új eredményeket felmutató kutatásához és bemutatásához.

Kardos G. György élete és pályája

2025 májusában ünnepeljük Kardos G. György születésének 100. évfordulóját. Kardos G. íróként, dramaturgént és újságíróként is jelentős szerepet játszott a magyar kulturális életben és az irodalomban. Legismertebb műve a több nyelven is sikert aratott Avraham Bogatir hét napja, amely folytatásaival, a Hová tűntek a katonák és A történet vége című regényekkel, regénytrilógiává teljesedett ki, de emellett humoreszkjeivel, glosszáival és tárcáival is beírta magát a magyar irodalom történetébe. Számos ismert film, mesejáték, színdarab, operett dramaturgja volt; nyelvtudásának köszönhetően külföldi televízióknál is dolgozott, és Mészöly Dezsővel együtt egy rockmusical szövegkönyvét is elkészítette. Olyan dolgozatokat várunk, amelyek Kardos G. György munkásságát elsődlegesen a magyar zsidó irodalom és a zsidó irodalom kontextusában tárgyalják, egyúttal azonban bemutatják mélységes beágyazódottságát a magyar és az európai irodalomban, színházi és filmes kultúrában, beleértve a szórakoztató műfajokat is.

Az OR-ZSE könyvtára és a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár szívesen áll a pályázók rendelkezésére az anyaggyűjtéshez az alábbi elérhetőségeken: olvaso@or-zse.hu, https://konyvtar.or-zse.hu és archive@milev.hu

FORMAI, BIBLIOGRÁFIAI, HIVATKOZÁSI KÖVETELMÉNYEK:

1.) A dolgozatok terjedelme: Minimum 30 ezer, maximum 60 ezer karakter, másfeles sortáv, Times New Roman 12-es betűtípus.

2). Hivatkozások és irodalomjegyzék: APA rendszere alapján. Részletes leírás ide (hivatkozás rész) vagy ide kattintva.

3.) A címlapon a következő információk szerepelhetnek: a dolgozat címe, jelige és dátum. A címlapon és a dolgozaton vagy mellékletein nem jelenhet meg sem a pályázó, sem a felsőoktatási intézmény neve, és semmilyen egyéb, személyére utaló adat.

A PÁLYÁZATI ANYAG TARTALMA

1.) Jeligével ellátott dolgozat.

2.) Idegen nyelvű összefoglaló 1500-2000 karakter terjedelemben, angol, német, héber, francia, spanyol, olasz vagy orosz nyelven. Egyéb idegen nyelveken csak akkor, ha a téma specialitása ezt igazolja.

3.) Honlapról letölthető űrlap, amely a személyi adatokat és a jeligét is tartalmazza.

A PÁLYÁZAT BENYÚJTÁSÁNAK HATÁRIDEJE ÉS MÓDJA

A dolgozatokat PDF-formátumban lehet eljuttatni az elnok@mazsihisz.hu e-mail címre. A kitöltött és aláírt adatlapot szkennelt formában várjuk szintén az elnok@mazsihisz.hu e-mail címre. Határidő: 2025. március 17. (hétfő)

A PÁLYÁZAT ELBÍRÁLÁSA

A jeligés dolgozatokat a Mazsihisz által felkért neves egyetemi tanárok és kutatók, valamint a Mazsihisz vezetése bírálja el. A díjazottokat a díjátadás időpontjáról és helyszínéről levélben értesítjük, az eredményeket és a díjátadó helyszínét és dátumát a honlapon és a sajtóban is közöljük. Az öt témát együtt bíráljuk el. Terveink szerint a legjobb dolgozatokat tanulmánykötetben is kiadjuk, és a dolgozatok rövidített változatát az Új Élet hasábjain is közöljük.

DÍJAK

 • Első díj: 150 ezer forint és egy évig meghívó a Mazsihisz által szervezett kulturális-tudományos eseményekre.
 • Második díj:   70 ezer forint, egy évig meghívó a Mazsihisz által szervezett kulturális-tudományos eseményekre.
 • Harmadik díj: 30 ezer forint, egy évig meghívó a Mazsihisz által szervezett kulturális-tudományos eseményekre.
 • Negyedik-hatodik díj: 20-20 ezer forint értékű könyvvásárlási utalvány, egy évig meghívó a Mazsihisz által szervezett kulturális-tudományos eseményekre.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Holokauszt megemlékezést tartottak Kiskőrösön
Zsidó világ
Szombathely: Megújult a zsidó temető ravatalozója